4,5 milyon Alman Türkiye’yi ziyaret etti

Ersoy, Antalya’da Kundu tesisler bölgesinde Alman turizm sektöründen 500 temsilcinin katılımıyla düzenlenen “FVW Travel Talk Kongresi”nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Avrupa’da en köklü ilişkilere sahip olduğu ülkelerin başında Almanya’nın geldiğini söyledi.

Almanya’nın aynı zamanda en önemli turizm pazarlarından biri olduğuna dikkati çeken Ersoy, bu ülkedeki iş ortaklarıyla yaptıkları tüm işbirliklerinin iki taraf için de önemli kazanımlarla sonuçlandığını kaydetti.

Bakan Ersoy, tur operatörleriyle gerçekleştirdikleri bu toplantının da benzer şekilde verimli ve olumlu geçeceğini dile getirdi.

Yılın dokuz aylık rakamlarına bakıldığında Alman ziyaretçilerin, ilk sırayı başka ülkelere kaptırmadığını vurgulayan Ersoy, şöyle devam etti:

“Ocak-eylül döneminde 4,5 milyondan fazla Alman ziyaretçiyi ülkemizde ağırladık. Bu rakamla Almanya, Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında yüzde 13,1’lik oranla birinci sırada. Bu başarılar rastlantısal değil. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak, ülkemizin turizm potansiyelini en iyi şekilde ortaya çıkarmak, ‘sürdürülebilir bir turizm modeli’ oluşturarak tarihi değerlerimizin ve doğamızın geleceğini korumak ve uluslararası sahnede destinasyonlarımızı en iyi şekilde tanıtmak için çok yönlü projelere imza atıyoruz.”

Ersoy, bu çalışmalar kapsamında 2019’da hayata geçirdikleri Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının (TGA) esnek yapısı, hızlı karar alıp uygulama kabiliyeti ve uzman kadrosuyla Almanya’nın da aralarında bulunduğu 200’den fazla ülkede Türkiye’nin tanıtımını yaptığını belirtti.

Şu anda 10 tanıtım filminin 200 ülkede dijital, global veya ulusal televizyon kanallarında izleyicilerle buluştuğunu bildiren Ersoy, “TGA, PR alanında da son derece kapsamlı çalışmalar yürütüyor. 2022’den bugüne dek 79 ülkeden basın mensubu, kanaat önderi ve tur operatörü olmak üzere 4 bin 500’e yakın kişiyi ülkemizde misafir ettik. Yıl sonuna kadar bu sayıyı 6 bine çıkarmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Ersoy, bu yıl Almanya’dan basın mensubu, kanaat önderi ve tur operatörlerinden oluşan 756 kişiyi Türkiye’de ağırlayarak farklı destinasyonları deneyimleme fırsatı sağladıklarını vurguladı.

Dünyanın en başarılı dijital platformlarından biri olan GoTürkiye portalının ülkenin kültür ve turizm alanında sahip olduğu her ayrıcalığı, özgünlüğü ve değeri sürekli güncellenen 104 alt marka ve destinasyonda, 3 bine yakın başlıkta tüm dünyaya tanıttığını belirten Ersoy, GoTürkiye’nin yıl başından bu yana 125 milyon ziyaretçi aldığını aktardı.