Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock: “Doğu Avrupa’nın güvenliği Almanya’nın güvenliğidir.”

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Doğu Avrupa’nın güvenliğinin Almanya’nın güvenliği olduğunu söyledi.

Baerbock, Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Rus yönetiminin eylemlerinden dolayı Baltık ülkelerinde tehdidin hissedildiğini belirtti.

Alman askerlerinin NATO görevi kapsamında Litvanya’da bulunduğuna işaret eden Baerbock, ittifakın doğu kanadını korumak için Litvanya ile yakın çalışmayı sürdüreceklerini dile getirdi. Baerbock, hiçbir tehdidin bu dostluğu bozamayacağını vurgulayarak “Güvenliğiniz bizim güvenliğimizdir. Doğu Avrupa’nın güvenliği Almanya’nın güvenliğidir.” ifadelerini kullandı.

– İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan’a cevap

Ayrıca Baerbock, bir soru üzerine İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın dün Twitter’dan yaptığı paylaşımına cevap verdi. Evrensel insan haklarına saygının ulusal bir mesele olmadığı belirten Baerbock, “İnsan hakları benim için evrensel ve bölünmez olduğu gibi, tehditler de benim için dış politika ve uluslararası ilişkilerin bir aracı değildir.” ifadesini kullandı.

Baerbock, insan haklarının evrensel bir konu olduğunu 14 Kasım’da yapılacak Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları toplantısında yeniden vurgulanacağını kaydetti.

– Baerbock ve Abdullahiyan tartışması

Alman Bakan Baerbock, dün Twitter’dan yaptığı açıklamada, İran’daki göstericilere yönelik müdahaleler nedeniyle bu ülkeye gelecek hafta yeni yaptırımlar uygulamaya hazırlandıklarını söylemişti.

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan ise dün buna cevaben “Eski bağları baltalamak uzun vadeli sonuçlar doğurur. Almanya ortak zorlukları çözmeyi veya (İran ile) karşı karşıya gelmeyi seçebilir. Cevabımız orantılı ve kesin olacaktır.” ifadesini kullanmıştı.

– AB ile İran arasında yaptırım kararları

AB, Mahsa Emini’nin ölümünün ardından ülkede yayılan protestolarla ilgili 17 Ekim’de İranlı 11 kişi ve 4 kuruluşa yaptırım uyguladığını duyurmuştu.

İran da buna karşılık 26 Ekim’de Avrupa Parlamentosu milletvekillerinin de aralarında olduğu Avrupalı 12 kişi ve 8 kuruluşa yaptırım kararı almıştı.