Almanya Dışişleri Bakanından Scholz’a ülkesinin yeni Çin politikasını vurgulama çağrısı

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, 4 Kasım’da Çin Halk Cumhuriyetini ziyaret edecek Başbakan Scholz’dan burada ülkesinin yeni Çin politikasına vurgu yapmasını istedi.

Baerbock, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te yaptığı açıklamada, Scholz’un Çin’i ziyaret etme kararını kendisinin verdiğini belirterek, Scholz’dan Şi Cinping’e Alman hükümetinin mesajlarını iletmesini beklediğini ifade etti. Baerbock, “Şimdi önemli olan koalisyon protokolünde saptadığımız ve benim de buraya, Orta Asya’ya getirdiğim mesajların, Çin’de de açık bir şekilde ifade edilmesidir.” dedi.

Pekin yönetimine, adil rekabet şartlarına, insan haklarına ve uluslararası hukukun kabul edilmesine ilişkin konuların uluslararası iş birliğinin temeli olduğunun net bir şekilde aktarılmasını isteyen Baerbock, bunların Orta Asya ve dünyanın diğer bölgeleri için de geçerli olduğunu kaydetti.

Baerbock, “Çin politikamızı ve dünyanın diğer bölgeleriyle iş birliğimizi de bu stratejik anlayışa göre düzenleyeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock, Özbekistanlı mevkidaşı Vladimir Norov ile yaptığı görüşmede, Alman hükümetinin yeni bir Çin stratejisini yazmaya başladıklarını aktardığını belirterek, Çin’deki siyasi sistemin son yıllarda büyük ölçüde değiştiğini, bundan dolayı Almanya’nın Çin politikasının da değişmesi gerektiğini vurguladı.

Alman hükümetinin koalisyon protokolünde Çin’in küresel konularda partner olduğunun açıkça belirtildiğine işaret eden Baerbock, ancak aynı zamanda Çin’in kendileri için “sistemik rakip” olduğunu da kaydetti.

– Scholz Şi ve Li ile görüşecek

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit, 4 Kasım’da Çin ziyaretini gerçekleştirecek Scholz’un Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Başbakanı Li Kıçiang ile görüşeceğini belirtti.

İş insanlarından oluşan bir heyetle Çin’e gidileceğini aktaran Hebestreit, görüşmelerde ikili ilişkiler, iklim değişikliği, Ukrayna’daki savaş ve Asya’nın doğusundaki durum gibi uluslararası konuların ele alınacağını kaydetti.

Almanya’da hükümeti oluşturan koalisyon ortakları Hamburg limanının hisselerinin bir bölümünün Çin merkezli Cosco’ya satılması konusunda görüş ayrılığı yaşamıştı.

Sosyal Demokrat Partili (SPD) Başbakan Scholz, hisselerin Cosco lojistik şirketine satılmasını istemiş, Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşiller satışa karşı çıkmıştı.

Koalisyon hükümeti sonuçta Çinli şirkete limanda üç terminalden birinin yüzde 24,9’luk hissesinin satın almasına onay vermişti. Cosco daha önce bu terminalin yüzde 35’lik hissesini almak istemişti.