Almanya’da NSU’nun aydınlatılmasına devam edilmesi istendi

NSU-Watch örgütünden Caro Keller ile Federal Mecliste 2012-2017 döneminde NSU’yu araştıran komisyonları ve davaları yakından takip eden İlker Duyan, Hessen Eyaleti Anayasayı Koruma Teşkilatınca (LfV) hazırlanan NSU’ya ilişkin “gizli” ibaresi bulunan ve 30 yıl açıklanmaması öngörülen “NSU dosyalarının” ifşa edilmesine ve 4 Kasım 2011’de tesadüfen ortaya çıkarılan örgütün işlediği cinayetlerin aydınlatılması yönünde yapılan çalışmalara ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Keller, ülkede NSU’nun faaliyetlerini araştıran mercilere verilmesi gereken “NSU dosyaların” internetten yayımlanarak ifşa edildiğini belirterek “Belgelerin ifşa edilmesi, NSU’nun tam olarak aydınlatılmamasından ve LfV’nin kendi sorumluluğunu, kötü çalışmasını örtbas etmek istemesinden ötürü gerekliydi.” dedi.

Dosyalarda, LfV’nin hangi bilgilere sahip olduğunun görüldüğünü aktaran Keller, “Silahlanan Neonazi yapıları vardı. LfV, bunu muhbirlerinden haber alıyor ancak hiçbir şey yapmıyor. Geriye baktığımızda NSU ağının bir bölümünün veya bu ağa yakın olanların takip edildiği biliniyor. LfV, 2013’te bunları değerlendirmiyor.” diye konuştu.

Keller, LfV’nin bazı kişileri takip ettiğini ancak bunların Neonazi yapısına ne şekilde entegre olduklarını görmediğini veya bunların belgelerde yer almadığını vurgulayarak, “Bu şu anlama geliyor; LfV ya olup bitenin tam olarak farkında ve akışına bırakıyor ya da hiçbir şey anlamıyor. Her ikisi de ihmalkarlık ve aşırı sağcı terörü teşvik edici. Bunu bu belgede görebiliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.