Almanya’daki Türk öğrenciler Berlin Büyükelçiliği’nde buluştu

Büyükelçilikte gerçekleşen etkinlikte konuşma yapan Şen, İstanbul’daki terör saldırısında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi.

İlk Osmanlı sefirinin 1763’te atanmasıyla başlayan diplomatik ilişkilerin bugün çok yönlü ilişkilere döndüğünü vurgulayan Şen, Almanya’da 3,5 milyon Türk’ün yaşamasının da Almanya-Türkiye ilişkilerini daha da farklı bir hale getirdiğini anlattı.

Büyükelçi Şen, Almanya’da devlet bursuyla eğitim alan 258 Türk öğrenci olduğunu aktararak “Almanya’da, Türkiye’den gelen 10 bin civarında öğrencimiz olduğunu varsayıyoruz. Almanya’da yaşayan Türklerin de 40-50 bin civarında olduğunu tahmin ediyoruz.” dedi.

Etkinliğe katılan öğrencileri “birer kültür elçisi” olarak nitelendiren Şen, “Hepiniz burada Türkiye’yi temsil ediyorsunuz. Girdiğiniz, bulunduğunuz topluluklarda, akademik çalışmalarda Türkiye’nin elçisi olarak görülebileceğiniz işler yapıyorsunuz. Bunu unutmamanızı özellikle rica ediyorum. Türkiye’nin kültür elçisi olurken kuvvetli, donanımlı Türkiye hakkında olumlu işler yapan arkadaşlar olmanızı diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Büyükelçi Şen öğrencilerden Almanya’da edindikleri tecrübelerle Türkiye’ye katkı sağlamalarını isteyerek “Burada okuyup Türkiye’ye dönen mühendisler ülkemizde önemli görevler aldılar. Sizlerin de böyle önemli görevler almasını arzu ediyoruz.” dedi.

Şen, Almanya’da 13 başkonsolosluk eliyle öğrencilere hizmet verildiğini de belirterek kapılarının her zaman açık olduğunu sözlerine ekledi.

Berlin Başkonsolosu Olgun Yücekök de öğrencilere mutlaka staj yapmaları tavsiyesinde bulundu.

Stajın faydalarını anlatan Yücekök, “Bu sizi geliştirir. En kötü ihtimalle hangi işi yapmayacağınızı anlarsınız. Genel kültürünüzü geliştirmek için farklı kültürleri öğrenin, farklı ülkeleri gezin. Bu gelecekteki iş hayatınızda çok önemli.” diye konuştu.

Eğitim Müşaviri Vekili Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl de ikincisi düzenlenen etkinliğe katılan öğrencilere teşekkür etti.