Angela Merkel, Almanya Silahlı Kuvvetleri’ni daha iyi silahlarla donatmadığı konusunda öz eleştiride bulundu

Eski Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya Silahlı Kuvvetleri Bundeswehr’in 2014’ten sonra daha iyi silahlarla donatılması için kendisini yeterince zorlamadığı konusunda öz eleştiride bulundu.

Merkel, Die Zeit gazetesinde yayımlanan röportajında, Rusya-Ukrayna savaşı ve Almanya’nın savunma harcamalarını artırmasına yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Rusya’nın Kırım’ı 2014’teki yasa dışı ilhakı ve NATO’nun Baltık ülkelerinde konuşlanmış askerleri olması sonrası Rusya’nın G8’den çıkarıldığını hatırlatan Merkel, “Ancak Rusya’nın saldırganlığına biz de daha hızlı tepki vermeliydik.” dedi.

Merkel, Bundeswehr’in 2014’ten sonra daha iyi silahlarla donatılması konusunda kendisini yeterince zorlamadığı konusunda öz eleştiride bulundu.

NATO’nun “GSYH’nin yüzde 2’sini savunma harcamalarına ayırma” hedefini Alman hükümetinin programına aldıklarını ancak Almanya’nın artışa rağmen yüzde 2 hedefine ulaşamadığını belirten Merkel, “Ben de her gün bu konuda tutkulu bir konuşma yapmadım.” dedi.

Merkel, 2015’te Minsk barış anlaşmasının imzalanması gibi Rusya ve Ukrayna’ya yönelik kararlarını bir kez daha savunarak, “Tam olarak böyle bir savaşı (Rusya’nın Ukrayna savaşı) engelleme girişimiydi.” ifadesini kullandı. Ukrayna’dan gelen eleştirilere karşı Merkel, “İşe (Minsk barış anlaşması) yaramaması, girişimlerin yanlış olduğu anlamına gelmez.” dedi.

– “Savaşlar müzakere masasında biter”
Rusya-Ukrayna savaşının nasıl biteceği sorusu üzerine Merkel, “Savaşlar müzakere masasında biter.” ifadesini kullandı. Merkel, Ukrayna ile Rusya arasındaki müzakerelerde daha fazla çaba gösterilmesini istedi.

Rusya-Ukrayna savaşı, Almanya’yı, askeri yaklaşımında tarihi bir dönüşüme iterken, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, savaşın başlamasından sonra ülkesinin NATO’nun “GSYH’nin yüzde 2’sinin savunma giderlerine harcanması” hedefine uyacaklarını açıklamıştı.

Rusya’nın Ukrayna’ya savaşını “dönüm noktası” olarak nitelendiren Scholz, Bundeswehr’in modern silahlarla yeterince donatılması için 100 milyar avroluk ek fon açıklamıştı.