Tahran’da Almanya’ya tepki gösterisi

Berlin’de yapılan İran yönetimi karşıtı eylemi ve Almanya’nın bazı yetkililerinin yaptığı Tahran karşıtı açıklamaları protesto etmek için ülkenin Tahran Büyükelçiliği önünde toplanan kalabalık, açıklama yapıp sloganlar atarak tepkisini gösterdi.

Yapılan protesto çağrıları ile toplanan kalabalık, Almanya’nın yanı sıra İngiltere, Amerika ve İsrail karşıtı sloganlar atarak bu ülkeleri İran karşıtı olmak ve ülkenin iç işlerine karışmakla suçladı.

Şiraz’da Şah Çerağ Türbesi’nde yapılan ve 15 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya da dikkat çeken göstericiler, Şiraz’ın Şam olmayacağını ülke yönetimine desteklerinin devam edeceğini belirtti.

En son Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Avrupa Birliği’nin İran Devrim Muhafızları Ordusu’nu (DMO) terör örgütleri listesine almayı düşündüğü yönünde açıklamada bulunmuştu.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani de dün düzenlediği basın toplantısında açıklamaya tepki göstererek DMO’nun İran’ın resmi askeri kurumu olduğunu, bu tür girişimlerin yasa dışı olduğunu ifade etmişti.