Avusturya’da geçici yerleşkelerde kalan bir grup mülteci açlık grevi başlattı

Avusturya’nın Slovenya sınırındaki Steiermark eyaletindeki mültecilerin kabul edildiği geçici çadır yerleşkesinde kalan 30’a yakın mülteci, kalıcı merkezlere geçiş sürecinin uzaması nedeniyle açlık grevi başlattı.

Steiermark’a bağlı Spielfeld’deki mülteci ve sığınmacılara yönelik ilk kabul merkezindeki 70 mülteciden yaklaşık 30’u açlık grevine başladı.

Burada mültecilere yardımcı olan sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde başlatılan eylemde, mültecilerin geçici yerleşkeden kalıcı konaklama merkezlerine geçiş süresinin uzun olduğu, yaklaşan Noel tatili dolayısıyla bu sürecin daha da uzayacağı belirtilerek, bu duruma çözüm bulunması istendi.

Border Crossing sivil toplum kuruluşu sözcüsü Petra Leschanz, basına yaptığı açıklamada, mültecilerin günlerdir geçici kabul merkezinden kalıcı yerleşkelere taşınmadığını aktararak, burada kalanların yaklaşan Noel tatili dolayısıyla sürecin daha da uzamasından tedirgin olduğunu söyledi.

Leschanz, mültecilerin, bürokratik sürecin nasıl ilerleyeceğine ilişkin belirsizlikten şikayetçi olduğunu, bir an evvel mülteci ve sığınmacılara yönelik kalıcı konaklama merkezlerine geçmek istediklerini dile getirdi.

Açlık grevinin süresi belirsizken, mültecileri kalıcı yerleşkelere taşıyacak kurum, şu an için bir sonraki transferin ne zaman yapılacağına ilişkin bilgi paylaşamayacaklarını duyurdu.