Oğulları Belçika’da 2,5 yıl morgda tutulmuştu

AİHM, Vahit Aygün ve Naciye Aygün çiftinin 2012’de açtığı davayı karara bağladı.

Mahkeme, Belçika savcılığının izin vermemesi nedeniyle oğullarının cenazesini yaklaşık 2,5 yıl boyunca morgdan alamayan ve defin için Türkiye’ye götüremeyen aileyi haklı buldu.

Mahkemenin oy birliğiyle aldığı kararda, bu durumun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin özel hayat ve aile hayatına saygı hakkını öngören 8. maddesiyle düşünce, vicdan ve din inanç özgürlüğünü öngören 9. maddenin ihlali olduğu bildirildi.

AİHM, Belçika’nın aileye 10 bin avro manevi tazminat ile 3 bin 460 avroluk masrafları ödemesine hükmetti.

Belçika’nın Flaman bölgesindeki Meulebeke kasabasında 8 Eylül 2010’da cinayete kurban giden Uğur Aygün (32) ile Süleyman Aygün (33) kardeşlerin cenazeleri, “savcılık soruşturması devam ettiği gerekçesiyle” 937 gün morgda tutulmuştu.

Aygün kardeşlerin annesi Naciye Aygün ile baba Vahit Aygün, defin için oğullarının cenazesini Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesine götürmek istemiş ancak buna izin verilmemesi nedeniyle Belçika’da mahkemeye gitmiş, ardından AİHM’de dava açmışlardı.

Uğur Aygün ile Süleyman Aygün’ün cenazeleri, 9 Nisan 2013’te memleketlerine götürülerek toprağa verilmişti.

Aygün kardeşleri silahla vurduğu tespit edilen komşuları, Şubat 2014’te sonuçlanan davada 29 yıl hapse mahkum edilmişti.