Danimarka’da Covid-19 kısıtlamaları geri geliyor

Danimarka’da son günlerde artan yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakaları nedeniyle rafa kaldırılan bazı önlemler yeniden yürürlüğe girecek.

Sağlık Bakanı Magnus Heunicke, Devlet Serum Enstitüsü Başkanı Henrik Ullum ve Sağlık İdaresi Başkanı Sören Broström tarafından düzenlenen basın toplantısında, yapılan açıklamada, maske kullanımının toplu taşımalarda, perakende mağazalarında, sağlık sektöründe ve huzurevlerinde yeniden zorunlu hale geleceği bildirildi.

Koronavirüs Karnesi olarak bilinen Koronavirüs Pasaportu’nun da kullanım alanı genişletileceği toplantıda aktarıldı.

Buna göre, kamuya ait işyerlerinde, yüksek eğitim kurumlarında, masaj kliniklerinde, kuaförlerde, dövme kliniklerinde ve solaryumlarda da Koronavirüs Pasaportu zorunlu olacak.

Koronavirüs Pasaportu, içeride yapılan 100 kişilik etkinliklerde ve dışarıda yapılan bin kişilik etkinliklerde de zorunlu hale getirilecek.

Önlemlerin arasında Covid-19’a karşı yapılan testlerin geçerlilik süresinin kısaltılması da yer alıyor. Bundan böyle, negatif PCR-testlerin süresi 72 saat, negatif antijen yani hızlı testlerin süresi ise en fazla 48 saat geçerli olacak.