Fransa’da hükümet, sağ ve aşırı sağ partiler greve giden demir yolu çalışanlarına tepkili

Fransa’da hükümet, sağ ve aşırı sağ partiler, kontrolörlere, greve gitmeleri sonrası tren seferlerinin iptal edilmesi nedeniyle görevlerine geri dönmeleri çağrısında bulunarak tepki gösterdi.

France Inter’e konuşan Hükümet Sözcüsü Olivier Veran, “Açıkçası, grev hakkını, çalışanların gösteri yapma veya eyleme geçme hakkını sorgulamıyorum ama bunu bir Noel hafta sonunda yapmak şart mı? Hayır tabii ki, Noel’de greve gidilmez.” diyerek tepki gösterdi.

Veran, kontrolörlerin Noel nedeniyle grevlerine son vermesi çağrısında bulundu.

Ticaret, Zanaat ve Turizm’den sorumlu Bakan Olivia Gregoire da “Bazıları şahsi menfaatlerini umumun menfaatinin üzerinde tutuyor.” ifadesini kullanarak greve giden demir yolu çalışanlarının, Noel kutlamalarında sıkıntıya sebep olacağı yorumunu yaptı.

Merkez sağ partisi Cumhuriyetçiler (LR) senatörü Valerie Boyer, Twitter’dan yaptığı açıklamada, yılbaşında bir arada olamayacak olan aileler nedeniyle üzüntü ve öfke duyduğunu belirterek grevle kamu hizmetinin sürekliliğinin ihlal edildiğini savundu.

Senatodaki LR grubu Başkanı Bruno Retailleau da “SNCF grevcileri bu kadar aileye rağmen Noel’i mahvettikleri için utanmalı. Sadece en zenginler uçakla (yolculuk için) çözüm bulacak. Birkaç düzine insanın binlerce kişiyi engellediği bu duruma bir son vermemiz gerekecek.” ifadesini kullandı.

Aşırı sağ parti Ulusal Birlik’in (RN) milletvekili Frederic Falcon’un “Fransızlar için değersiz” ifadesini kullandığı grev için, aşırı sağcı siyasetçi Marine Le Pen’in yeğeni Marion Marechal da SNCF yönetimini taviz vermekle suçladı.

Marechal, “Sendikalar ve bir avuç grevci bütün Fransız halkını rehin aldı. Bu dayanılmaz. Tekrar ediyorum, Fransız sendika sisteminde reform yapmalıyız.” ifadeleriyle greve tepki gösterdi.

– Her 3 tren seferinden biri iptal edilmişti

Fransa’da tren kontrolörlerinin grevi nedeniyle 23 Aralık Cuma günü yapılması planlanan her 3 tren seferinden 1’inin iptal edildiği açıklanmıştı.

Hafta sonu trenle yolculuk yapması beklenen 800 bin kişiden yaklaşık 200 bininin yolculuk yapamayacağı ifade edilmişti.

Bunun üzerine resmi demir yolu şirketi SNCF, bileti iptal edilen yolculara bilet bedelinin 2 katı iade yapılacağını açıklamıştı.

Tren kontrolörleri, maaş artışı ve kendilerine makinistlerinkine eş değer bir statü verilmesini talep ediyor.