Fransa’da “Ukrayna Halkıyla Dayanışma” konferansı başladı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy eş başkanlığında Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen “Ukrayna Halkıyla Dayanışma” konferansı başladı.

Konferansın açılışında konuşma yapan Macron, Ukrayna’nın, yaklaşık 10 aydır Rusya’nın saldırganlığına karşı direndiğini ifade ederek, bu saldırganlığın aslında 2014’te başladığını ima etti ve Ukraynalıların 9 yıldır savaşa tanık olduğunu söyledi.

Macron, Ukrayna’nın savaşta üstünlüğü sağlamaya başlamasından bu yana Rusya’nın stratejisini değiştirdiğini, Ukrayna’nın sahadaki her zaferine, Rusya’nın Ukraynalıların elektrik, doğalgaz ve su gibi altyapı sistemlerini bombalayarak karşılık verdiğini ifade etti.

Bu saldırıların savaş suçu teşkil ettiğini ve cezasız kalmayacağını vurgulayan Macron, adil ve kalıcı barışın şartlarını kararlaştırmanın, Ukrayna’ya ait olduğuna; Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin 10 maddelik barış formülünün, bunun için iyi bir temel oluşturacağına işaret etti.

Macron, Fransa’nın sene başından bu yana Ukrayna’ya yaklaşık 151 milyon avro yardım yaptığını ifade ederek, Ukrayna’ya gelecek günlerde de 48,5 milyon avro yardımda bulunulacağını kaydetti.

Macron, Ukraynalılara ayrıca olağanüstü ek 76,5 milyon avro yardım yapacaklarını, takviye 63 jeneratör göndereceklerini açıkladı.

Ukrayna’ya yardımların zamanında ulaşması için koordinasyonun gerekli olduğuna işaret eden Macron, “Paris mekanizması” çerçevesinde Ukrayna’ya yardımlara ilişkin koordinasyon mekanizmasının kurulacağını açıkladı.

– “Jeneratör gibi malzemeler, zırhlı araçlar ve kurşun geçirmez yelekler kadar gerekli”

Konferansa video konferansla katılan Zelenskiy, burada yaptığı konuşmada “karartmalar” ve “enerji terörünü” önlemek için ellerinden geleni yapacaklarını, elektrik santrallerinin çoğunun saldırılarda zarar gördüğünü ifade etti.

Zelenskiy, Kiev’in birçok bölgesine elektrik verilemediğine, her gün yeni saldırılar beklediklerine işaret ederek jeneratör gibi malzemelerin, zırhlı araçlar ve kurşun geçirmez yelekler kadar gerekli olmaya başladığını söyledi.

Hastanelerde ve binlerce şirkette işlerin, jeneratörler sayesinde döndüğüne belirten Zelenskiy, ülkesinin doğal gaz ihtiyacına da değindi.

Ukrayna Devlet Başkanı ayrıca Ukrayna’ya 50 milyon LED ampulü finansmanına ilişkin proje konusunda bu konferans kapsamında bir anlaşmaya varılmasını umduğunu dile getirdi.

Ukrayna Halkıyla Dayanışma konferansına aralarında Türkiye’nin yanı sıra ABD, Kanada, İngiltere, Endonezya, Katar, Güney Kore, Yeni Zelanda’nın dahil olduğu 46 ülke ve Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF), Avrupa Konseyi, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC), Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) gibi 24 uluslararası kuruluş katılıyor.

Konferansla, Ukrayna’nın özellikle enerji, gıda, sağlık, toplu taşıma ve su gibi alanlardaki altyapısına ilişkin acil ihtiyaçlarına Mart 2023’ün ortasına kadar destek sağlanması, Ukrayna’nın ihtiyaçlarını güncel olarak bilgilendirecek ve internet platformu özelliğini taşıyacak yardım koordinasyon mekanizması oluşturulmasını hedefliyor.