Hollanda Diyanet Vakfı’na bağlı camiler 1 Temmuz’a kadar ibadete kapalı

Hollanda Diyanet Vakfı (HDV), yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında, HDV’ye bağlı 145 caminin 1 Temmuz’a kadar ibadete kapalı olduğu yönünde bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

HDV’den Camilerin İbadete Açılışı İle İlgili Yeni Açıklama

Hollanda Hükumeti 06.05.2020 tarihinde yaptığı açıklamasında ibadethane, cenaze ve düğünlerde 1 Temmuz’dan itibaren 100 kişinin bir araya gelebileceği kararına istinaden HDV’ye bağlı bütün camilerimizde mevcut durumun 1 Temmuz tarihine kadar devam etmesine karar verilmiştir.

Bilindiği gibi uzun süreden beri hayatımızın kalbi olan camilerimizden zorunlu olarak ayrı kaldık.

Söz konusu açıklamaya istinaden camilerimizin kapasitesine bakmaksızın, 1,5 metrelik mesafeyi de göz önünde bulundurduğumuzda büyük yada küçük olsun camilerimizin mevcut durumunun 1 Temmuz tarihine kadar devam etmesine karar verilmiştir.

Yüce Dinimiz İslam bir insanı haksız yere öldürmeyi bütün insanlığı öldürmek gibi büyük bir günah kabul etmektedir. Bu sebeple insanların ölümüne sebep olabilecek her türlü eylemden kaçınmak hepimizin dini, vicdani ve insani bir görev ve sorumluluğudur.

Bu itibarla, camilerin açılacağı tarihte hazırlıksız yakalanmamak için cami giriş çıkışları ve bütün müştemilatın 1,5 metrelik mesafeye göre düzenlenmesi; ateş ölçer, dezenfektan malzemesi, maske temini, belli bir müddet herkesin kendi seccadesini getirmesi vb. konularda çalışmalar yapılması önem arz etmektedir. Ayrıca şube kadın kollarımızın HDV kadın kolları koordinatörü ile irtibata geçerek maske dikimi konusunda çalışmalar yapılması önem arz etmektedir.

HDV Yönetim Kurulumuz gelişmeleri günü birlik takip etmekte olup ilgili kurumlarla irtibat halinde çalışmalar yürütmektedir. Yeni gelişmelerle ilgili şubelerimiz düzenli olarak bilgilendirilecektir. Bu vesile ile hayırlı Ramazanlar diler, en kısa sürede camilerimizde buluşmayı Yüce Rabbimizden niyaz ederiz.

HDV Yönetim Kurulu