Kuzey İrlanda parlamento seçimlerine hazırlanıyor

Geçen hafta, “Kuzey İrlanda’da bu yıl ikinci kez bölgesel parlamento seçimlerinin yapılacağını” söyleyen Bakan Heaton-Harris, bugün yaptığı yazılı açıklamada, parti liderleriyle görüşmelerinin ardından aralıkta seçimlerin yapılmayacağını belirtti.

Heaton Harris, ortak yönetimin oluşturulması için son tarih olan 28 Ekim Cuma günü anlaşma sağlanamaması üzerine gece yarısı yeniden parlamento seçimlerinin yapılması çağrısında bulunduğunu hatırlatarak o tarihten bu yana bölgedeki siyasi partilerle ilişkilerini sürdürdüğünü kaydetti.

İş ve toplum temsilcileri dahil, Kuzey İrlanda’da çok sayıda kişiyle görüşmeler yaptığını aktaran Heaton Harris, şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda bir seçimin etkisi ve maliyeti konusundaki samimi endişelerini dinledim. Artık aralıkta veya festival sezonu öncesinde bölgesel parlamento seçimlerinin yapılmayacağını doğrulayabilirim. Mevcut mevzuat, bir seçim için bir tarih belirlememi gerektiriyor ve önümüzdeki hafta sonraki adımlarımı belirlemek için parlamentoda bir açıklama yapacağım.”

– Kuzey İrlanda’da bu yıl ikinci kez seçimlerin yapılacağı duyurulmuştu

Bakan Chris Heaton-Harris, 28 Ekim’de Belfast’ta yaptığı açıklamada, partiler arasındaki anlaşmazlık nedeniyle ortak yönetim kurulamaması üzerine bu yıl ikinci kez bölgesel parlamento seçimlerinin yapılacağını duyurmuştu.

Seçime ilişkin detayları ise bir sonraki hafta açıklayacağını bildiren Heaton-Harris, sınırlı seçeneklerle karşı karşıya kalmanın “derin bir hayal kırıklığı” olduğunu dile getirmişti.

– Kuzey İrlanda’daki seçimleri, İngiltere’den ayrılığı savunan Sinn Fein kazanmıştı

Kuzey İrlanda’da 5 Mayıs’ta yapılan parlamento seçimlerini, İngiltere’den ayrılıp İrlanda Cumhuriyeti ile birleşmeyi savunan Sinn Fein kazanmıştı.