İtalya’da holiganlar gözaltına alındı

İtalya’da Fas’ın 2022 FIFA Dünya Kupası’nda İspanya’yı eleyerek çeyrek finale yükselmesini kutlayan Faslılara saldıran 13 aşırı sağcı gözaltına alındı.

İtalyan basınındaki haberlere göre, Fas’ın Dünya Kupası’nda çeyrek finale çıkma başarısı, 6 Aralık’ta İtalya’nın özellikle kuzeydeki kentlerinde yaşayan Faslılar tarafından coşkuyla kutlanırken, Verona kentindeki etkinliklerde bir grup aşırı sağcı Faslı taraftarlara saldırdı.

Verona’daki kutlamalarda sokağa çıkan siyah giyimli aşırı sağcı, ırkçı bir grup, önlerinden Fas bayrağı sallayarak geçen arabalara saldırdı ve içindekilerle araçlara zarar verdi.

Sosyal medyada da yer alan görüntülerde, söz konusu siyah giyimli kişilerin, zincir ve sopalarla araçlarıyla kutlama yaparak caddelerden geçenlere saldırdığı yer alıyor.

Kentte kutlama yapan bir kadın taraftarın, arabasının camlarının kırılması neticesinde hafif şekilde yaralandığı olaylara polis müdahale ederken, aşırı sağcı ve faşist oldukları belirtilen 13 kişi gözaltına alındı.

Polisin yaptığı araştırma sonucunda söz konusu kişilerin, kaos yaratmak ve olay çıkarmak için orada bulunduklarını da tespit ettiği haberlere yansıdı.

– Sosyal medyadaki ırkçı yorumlar

Faslıların kutlamalarına yönelik İtalya’da bazı sosyal medya kullanıcılarının ırkçı yorumları da dikkati çekti.

Bazı kullanıcılar, Faslılara karşı “ırkçı yorumlar” yaparken, bazıları da güvenlik güçlerinin neden Brüksel’deki gibi tazyikli su sıkıp dağıtmadığını sordu.

Bir kullanıcı, “Kutlamalarınızla meydanlarımızı, Verona’mızı istila ettiniz. Hepsi normal. Böyle tamam.” ifadelerini kullandı.

– Salvini: “Umarım sorumlular tespit edilir ve tüm zararlar ödenir”

Bu arada göç karşıtı görüşleriyle bilinen Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Matteo Salvini, İtalya’da yaşayan Faslıların kutlamasını Facebook hesabından eleştirerek “Umarım sorumlular tespit edilir ve tüm zararlar ödenir.” iadesine yer verdi.

Salvini, Verona’daki aşırı sağcı, faşist grubun kutlama yapan Faslılara saldırmasına ilişkin herhangi bir yorum yapmadı.

Fas’ın Dünya Kupası’nda çeyrek finale yükselmesi, 6 Aralık Salı akşamı İtalya’nın Milano, Torino ve Verona gibi büyük kentleri başta olmak üzere pek çok kentte coşkuyla kutlanmıştı.