Ortak Sefer Gücü ülkelerinden Ukrayna’ya destek bildirisi

Ortak Sefer Gücü (JEF) ülkelerinin devlet ve hükümet başkanları, Ukrayna’ya daha fazla yardım sağlamak ve daha yakın savunma işbirliği yapmak konusunda anlaşmaya vardı.

İngiltere, Danimarka, Estonya, İzlanda, Letonya, Litvanya, Hollanda, Norveç, Finlandiya ve İsveç’ten devlet ve hükümet başkanları ile savunma bakanları, Letonya’nın başkenti Riga’da bir araya geldi.

Toplantının ardından yayımlanan ortak bildiride, liderlerin gerektiği sürece Ukrayna’ya daha fazla siyasi, askeri, insani ve ekonomik destek sağlamayı taahhüt ettiği aktarıldı.

Bildiride, Ukrayna’nın zaferinin tüm ülkelerin güvenliği için önemli olduğu belirtilerek, “Rusya’nın Ukrayna sakinlerini terörize etmek için kritik ulusal altyapıya yönelik gerçekleştirdiği saldırıları kınıyoruz.” ifadesine yer verildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin “adil barış”a hazır olmasının memnuniyetle karşılandığı ifade edilen bildiride, Rusya’nın saldırılarını sürdürdüğü sürece barış görüşmelerinin mümkün olmadığı belirtildi.

Liderler, Rusya’yı düşmanlıktan uzak durmaya, kuvvetlerini geri çekmeye, uluslararası yükümlülüklerine uymaya ve Avrupa’da barış ve güvenliği yeniden tesis etmeye çağırdı.

Liderler ayrıca üye devletlerin enerji altyapılarına yönelik hibrit tehditlerin önlenmesinde daha yakın işbirliği konusunda anlaşmaya vardı.

Birleşik Krallık liderliğindeki bir savunma işbirliği formatı olan JEF, bu ülkenin yanı sıra Danimarka, Estonya, Finlandiya, İzlanda, Letonya, Litvanya, Hollanda, Norveç ve İsveç’ten oluşuyor.