Schengen Bölgesi genişliyor: 27 ülkeyi kapsayacak

Avrupa’da vize ve sınır kontrolü olmadan seyahat imkanı sağlayan Schengen Bölgesi, 1 Ocak’ta Hırvatistan’ın katılımıyla 27 ülkeyi kapsayacak.

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerden Hırvatistan, 1 Ocak 2023’ten itibaren Schengen Bölgesine dahil olacak. Böylece Schengen ülkelerinin sayısı 27’ye çıkacak.

Hırvatistan, AB’ye katıldığı 2013’ten beri Schengen kurallarını parça parça uygulamaya soktu. Hırvatistan, Schengen’e dahil olmanın mallar ve hizmetlerin serbest, hızlı ve daha ucuz dolaşımı sayesinde ülke ekonomisine katkı getireceğini, rekabet gücünü artıracağını savunuyordu. Hırvatistan, ayrıca Schengen üyesi olarak turizm gelirlerinin de artacağını hesaplıyor.

Hırvatistan hükümeti, 1 Ocak 2023’ten itibaren ülke sınırlarının kara yolu, demir yolu ve deniz yoluyla yapılan ulaşım ve taşımacılıkta Schengen kurallarına uygun hale geleceğini açıklamıştı.

Ancak havalimanlarının tam olarak hazır hale gelmesi için 26 Mart 2023 tarihi gösteriliyor.

Schengen Bölgesi nedir?

Schengen Bölgesi, 1985’te Fransa, Almanya, Lüksemburg, Hollanda ve Belçika’nın Lüksemburg’un Schengen kasabasında imzaladıkları serbest dolaşım anlaşmasıyla hayata geçirildi. Bu anlaşmayla 5 ülke ortak sınırlarda kontrolleri kaldırdı. Serbest seyahatin yanı sıra mal ve hizmetlerin de serbest dolaşımı sağlandı.

Schengen ülkeleri, kendi iç sınırlarında kontrolleri kaldırırken dış sınırlarda kontroller sıkılaştırıldı.

Schengen ülkelerinden birinden vize alan başka ülke vatandaşları veya bu ülkelerden birinde ikamet izni bulunan kişiler de Şengen içinde vize almadan seyahat edebiliyor.

Hırvatistan ile birlikte 22 AB üyesi ülke Schengen içinde yer alıyor. Bu ülkeler Avusturya, Belçika, Çekya, Almanya, Danimarka, Yunanistan, İspanya, İtalya, Finlandiya, Fransa, Macaristan, Litvanya, Letonya, Estonya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, İsveç, Slovenya, Slovakya’dan oluşuyor.

Ayrıca AB üyesi olmayan 4 ülke İzlanda, Norveç, İsviçre ve Lihtenştayn da Schengen içinde bulunuyor.

Schengen Bölgesinin son genişlemesi 2011 yılında Lihtenştayn’ın katılımıyla olmuştu.

60’tan fazla ülkenin vatandaşları, Schengen ülkelerine vizesiz seyahat edebiliyor. 100’ün üzerinde ülkenin vatandaşlarından ise vize isteniyor.

Bulgaristan ve Romanya’ya engel

AB Komisyonu, Hırvatistan’ın yanı sıra üye ülkelerden Romanya ve Bulgaristan’ın da Schengen’e katılmasını istiyor ancak bazı üyeler Romanya ve Bulgaristan’a engel çıkarıyor.

Avusturya, düzensiz göçün engellenemediği gerekçesiyle iki ülkenin de Schengen’e girmesine karşı çıkarken Hollanda, yalnızca Bulgaristan’ın katılmasını istemiyor. İki ülke de yolsuzluk, sınır kontrolleri ve hukukun üstünlüğüyle ilgili endişelerini gündeme getiriyor.