ABD donanmasındaki köstebeklere hapis cezası

ABD Adalet Bakanlığı, çarşamba günü, Maryland eyaletinin Annapolis kentinde ikamet eden 44 yaşındaki Jonathan Toebbe’nin 19 yıl, 46 yaşındaki eşi Diana Toebbe’nin ise 21 yıl hapse mahkum edildiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Toebbe çiftinin nükleer denizaltılar, özellikle de Virginia sınıfı gemiler hakkında gizli bilgiler içeren şifreli hafıza kartlarının on binlerce dolarlık kripto para karşılığında yabancı hükümet görevlisi olduğu sanılan bir kişiye koordine şekilde verilmesine yönelik komplo kurduğu ifade edildi.

Çiftin, hafıza kartlarını birkaç ay boyunca yara bandı paketi, sakız kutusu ve sarılmış sandviçlerin içine saklamak suretiyle söz konusu kişiye teslim etmeye çalıştığı belirtildi.

Açıklamada, Adalet Bakanlığı Ulusal Güvenlik Bölümünden Başsavcı Yardımcısı Matthew Olsen’in, “Toebbe çifti, üniformalı görevlilerimizin hayatlarını ve ABD’nin güvenliğini riske atacak gizli savunma bilgilerini satmak için komplo kurdu. Adalet Bakanlığı, ABD savunma teknolojisini korumaya kararlıdır.” ifadelerine yer verildi.

Mahkeme belgelerine göre, Jonathan Toebbe, yabancı bir hükümete, gizli veri örneği ve ek bilgi satın almak için iletişim kurmaya yönelik talimatlar içeren bir paket gönderdi.

Toebbe, yabancı hükümetin temsilcisi olduğuna inandığı ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ajanı ile şifreli e-postalar aracılığıyla yazışarak on binlerce dolarlık kripto para birimi karşılığında gizli veri satma anlaşması yaptı.

CNN’de yer alan habere göre, şubat ayında Toebbe çifti, itiraf karşılığında daha az ceza almalarını sağlayacak olup, savcılar tarafından önerilen savunma anlaşmalarını onaylayarak Batı Virginia’daki bir federal yargıcın imzalaması için suçlamaları kabul etmişti.

Yargıç Gina Groh ise Jonathan Toebbe’nin 17,5 yıl, karısının ise 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını kabul etmenin ülkenin çıkarına olmadığını belirterek anlaşmayı reddetmişti.

Mahkeme belgelerine göre, 9 Ekim 2021’de tutuklanan Toebbe çifti, daha fazla ceza içeren yeni anlaşma gereği eylül ayında tekrar suçlarını itiraf etti.