Afganistan’ta kızlar 6. sınıftan sonra okula gidemiyor

Afganistan’ta kızlar, 6. sınıftan sonra okula gidemiyor. Afganistan’ın Host eyaletindeki özel dershaneler, kız öğrencilerin altıncı sınıftan itibaren okula gidememesi nedeniyle ekonomik kriz yaşamaya başladı. Kız çocuklarının devlet okullarında eğitim görmelerinin altıncı sınıfa kadar kısıtlanmasının ardından devlet desteğinden yoksun özel dershaneler, öğrenci sıkıntısı yaşamaya başladı. Öğrencilerin ödediği ders ücretleriyle ayakta duran dershaneler, kız öğrencilerin belli bir yaşın ardından kursa gelememeleri üzerine maddi kriz yaşamaya başladı. Dershanelerin bir kısmı küçülmeye giderken bazıları da kapanma tehlikesiyle yüz yüze kaldı. Maaş alamadıkları için ekonomik sorun yaşayan kursta görevli öğretmenler, dershanelere gelen kız öğrencilerin sayısının yüzde 90 azaldığını ifade ederek sıkıntılarını dile getirdi ve siyasi otoriteden çözüm beklediklerini belirtti.

Özel dershane sorumlusu Azmoon Azrakhsh:
“Altıncı sınıfın üzerindeki kız okullarının kapalı olması özel kursları etkiledi. Eskiden bir kız, hem okula hem de kursa giderdi ama şimdi okullar onlara kapalı ve kızlar, kurslara katılamıyor.
Kurslarda sadece erkek öğrencilerden yeterli gelir elde edemedik. Bu yüzden öğretmenlerimize eskisi gibi ödeme yapamıyoruz.”

Öğrencilerden Farhad:
“Kursa gelip kız kardeşlerimi evde bıraktığımda çok üzülüyorum. Keşke onlar da, okumak için kursa gelebilseydi. Taliban’dan ricamız, kızların okullarda ve kurslarda okumalarına izin vermesi.”