Almanya’nın Hint-Pasifik’teki savunma rolü artıyor

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, ülkesinin Japonya ve Hint-Pasifik bölgesiyle artan savunma iş birliğinin, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş ve Çin’in yükselişi gibi güvenlik sorunlarıyla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Japonya’ya 3 günlük ziyaret gerçekleştiren Steinmeier, Japonya Başbakanı Kişida Fumio ile ortak basın toplantısında iki ülke arasında siyasi ve güvenlik bağlarının güçlendiğinin altını çizdi.

Steinmeier, ülkesinin Japonya ve Hint-Pasifik bölgesiyle artan savunma iş birliğinin, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş ve Çin’in yükselişi gibi güvenlik sorunlarıyla karşı karşıya olduğunu kaydetti.

Kişida ise ülkesinin savunma kapasitesini 5 yılda büyük ölçüde güçlendirmeye ve önemli miktarda savunma bütçesi sağlamaya kararlı olduğunu ifade etti.

Japonya-ABD güvenlik ittifakına atıfta bulunan Kişida, “benzer düşünen ülkelerle çok katmanlı bir güvenlik iş birliğini” teşvik etmek istediğini söyledi.

İki lider, ayrıca, ekonomik güvenlik, karbondan arındırma çabaları, Rusya’ya karşı yaptırımlar ve Ukrayna’ya destek konularında iş birliğini güçlendirme konusunda anlaştıklarını bildirdi.

Almanya’nın 2020 yılında Hint-Pasifik bölgesini odağına alan savunma yönergesi kabul etmesinden bu yana Japonya ile askeri bağlarını artırdığı biliniyor.

Geçen yıl gizli bilgi alışverişinin korunmasına ilişkin anlaşma imzalayan taraflar, haziranda da iki ülkenin savunma ve dışişleri bakanlarının katıldığı ilk güvenlik görüşmelerini gerçekleştirmişti.

“İki artı iki” olarak bilinen bir başka savunma ve dışişleri bakanları toplantısı da bu hafta Almanya’da yapılacak.

Üç günlük Japonya ziyareti çerçevesinde Japon ve Alman iş insanlarıyla buluşacak olan Steinmeier ayrıca yetkililer ve öğrencilerle görüşmek için Kyoto’yu ziyaret edecek.

Steinmeier 3 Kasım’da Güney Kore’ye gitmeden önce Kusatsu kentindeki Panasonic yakıt pili fabrikasını gezecek.