Avustralya ile Hindistan arasında askeri işbirliği

Mint’te yer alan habere göre, Indo-Pacific Endeavour (IPE) çerçevesinde Hindistan’a 4 günlük ziyaret gerçekleştiren Early, Hint-Pasifik bölgesinin karşı karşıya olduğu zorlukların Çin’in bölgedeki “yayılmacı politikalarından” da etkilendiğine işaret etti.

Early, Avustralya’nın en önemli bölgesel denizcilik faaliyetlerinden biri olan IPE’nin ana amacının, ülkelerin özgürce faaliyet göstermesi ve uluslararası hukukun desteklenmesi olduğunu söyledi.

Ülkesinin Hindistan ile askeri iş birliğini artırdığını ve her iki ülkenin de Hint Okyanusu bölgesinde ortak çıkarları olduğunu vurgulayan Early, Avustralya’nın Hint-Pasifik bölgesindeki insani konular ve güvenlik meselelerine etkin katkıda bulunmaya kararlı olduğunu duyurdu.

Çin ve Avustralya’nın komşusu Solomon Adaları arasında artan güvenlik iş birliği konusunda Earley, Canberra’nın herhangi bir ülkenin egemen kararına saygı duyduğunu dile getirdi.

Earley, ülkesinin Hindistan’ı gelecek yıl, ABD ve diğer ülkelerle 2 yılda bir yapılması öngörülen “Tılsım Kılıcı” tatbikatına katılmaya davet ettiğini söyledi.

IPE kapsamında, Avustralya Kraliyet Donanması’na ait Anzak sınıfı fırkateyni “HMAS Anzak” ve Canberra sınıfı gemi “HMAS Adelaide”, 2 gün önce Hindistan’ın Visakhapatnam kentine demirledi.

Yaklaşık 1300 personel de bölgede bulunuyor.

Avustralya’nın çevresindeki bölgelerde, istikrar ve güvenliğin teşvikini amaçlayan IPE, ikili ve çok taraflı katılım, eğitim ve kapasite geliştirme programları içeriyor.