Çin’e Uygurları serbest bırakma çağrısı

Kanada’nın BM Daimi Temsilcisi Bob Raeb, 50 ülkenin imzaladığı açıklamayı BM İnsan Hakları Komitesi Toplantısı’nda okudu.

Açıklamada, “ağır ve sistematik” insan hakları ihlallerini kınanırken Çin’in, Uygur Türkleri ve “keyfi olarak özgürlüklerinden mahrum bırakılan herkesi” serbest bırakması gerektiği kaydedildi.

Çin’in Sincan’daki faaliyetleri nedeniyle “insanlığa karşı suç” işlediğine dair BM raporuna atıfta bulunulan açıklamada, Çin’in rapordaki tüm tavsiyeleri yerine getirmesi, kayıp kişilerin yerleri ve akıbetlerinin açıklaması ve bu kişileri aileleriyle görüştürmesi çağrısında bulunuldu.

Aralarında Türkiye, ABD, İngiltere, Japonya, Fransa, Almanya, Avustralya ve İsrail’in de bulunduğu 50 ülkenin açıklamasında, Çin’in “ciddi ve sistematik insan hakları ihlallerinin terörle mücadele gerekçesiyle haklı gösterilemeyeceği” vurgulandı.

Açıklamada, BM Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’in görev süresinin son gününde (31 Ağustos) yayımladığı raporun “Çin’in Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlallerine ciddi katkılar ve kanıtlar” sunduğu belirtildi.

Ayrıca, BM raporunun, büyük ölçüde insan hakları aktivistleri ve araştırmacıların Çin’in Uygur Türklerine yönelik iddia ettiği insan hakları ihlallerini doğrular nitelikte olduğu kaydediliyor.

Öte yandan, İngiltere DIşişleri Bakanı James Cleverly, konuya dair yaptığı Twitter paylaşımında “6 kıtadan 50 ülkenin açıklaması, uluslararası endişenin büyüklüğünü gösteriyor.” ifadesini kullandı.

– Çin, BM İnsan Hakları Komitesi Toplantısı’nı boykot etti

Çin, BM üyelerine, İnsan Hakları Komitesi Toplantısı’nı boykot ettiği bildiren ve Çin karşıtlığı olarak nitelendirdiği bu toplantıyı tüm ülkelerin de boykot etmesini tavsiye eden bir mektup gönderdi.

Associated Press’in ulaştığı mektupta, toplantının “siyasi motivasyonlu” olduğu iddia edilirken “İmzacı ülkeler, insan hakları konularını Sincan gibi Çin’in iç işlerine müdahale etmek, bölünme ve kargaşa yaratmak ve Çin’in gelişimini bozmak için siyasi bir araç olarak kullanıyorlar.” ifadeleri yer aldı.

Mektupta, ayrıca, toplantı “dezenformasyon propagandası” olarak nitelendirilirken açıklamanın tarafı olan ülkeler “BM Sözleşmesi’nin amaç ve ilkelerini ve uluslararası ilişkiler normlarını” ihlal etmekle suçlandı.