Kremlin düşen uçağın mahkeme kararını analiz edilecek

Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, 2014’te Ukrayna’da Malezya Hava Yollarına ait “MH17” sefer sayılı uçağın düşürülmesiyle ilgili Hollanda Mahkemesinin kararını değerlendirdi.

Rusya’nın olayla ilgili soruşturma sürecine dahil edilmediğine dikkati çeken Peskov, “Rusya’nın bu süreçte yer alamadığı nedeniyle üzgünüz. Rus tarafının bu sürece dahil edilmemesi, soruşturmanın tarafsız şekilde yapılmasına katkıda bulunmadı.” ifadesini kullandı.

Peskov, mahkeme kararına ilişkin “Bu konuda derin bir analize ihtiyacımız var.” dedi.

– Olay

“MH17” sefer sayılı uçak, 17 Temmuz 2014’te, 283 yolcu ve 15 mürettebatla Amsterdam’dan Kuala Lumpur’a gitmek üzere Ukrayna hava sahasını kullanırken, Ukrayna-Rusya sınırına 40 kilometre mesafede düşürülmüştü. Uçaktaki 298 kişi hayatını kaybetmişti.

Hollanda, Avusturya, Belçika, Ukrayna ve Malezyalı savcılardan oluşan Uluslararası Ortak Soruşturma Ekibi (JIT), Ukrayna’da düşürülen Malezya Havayollarına ait uçağın Rus ordusuna ait bir füzeyle vurulduğunu tespit etmişti.

Uçağın düşürülmesinden sorumlu tutulan 3 Rus ve bir Ukraynalı hakkında Hollanda’da görülen davada mahkeme, dün, 4 sanıktan 1’ini beraat ettirirken, 3 sanığın “öldürme” ve uçağın düşürülmesinden ömür boyu hapsine karar vermişti.