Kuveyt ile İngiltere “bölgesel gelişmeleri” görüştü

Kuveyt Dışişleri Bakanı Şeyh Salim Abdullah el-Cabir es-Sabah ile İngiltere’nin Savunmadan Sorumlu Devlet Bakanı James Heappey, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası gelişmeleri değerlendirdi.
Kuveyt resmi ajansı KUNA’nın haberine göre, Dışişleri Bakanı Sabah, resmi temaslarda bulunmak üzere ülkeyi ziyaret eden İngiliz Bakan Heappey ile başkent Kuveyt’te bir araya geldi.

Görüşmede bölgesel ve uluslararası arenadaki önemli gelişmeler ele alındı.

Tarihi ilişkilerin ve dostluğun gözden geçirildiği görüşmede, ortak çıkarları güçlendirecek ve her iki ülkenin de yararına olacak işbirliği alanları da masaya yatırıldı.

Bakanlar, iki ülke arasında savunma işbirliği odaklı “Ortak Yönlendirme Grubu” adlı çalışma grubunun 19. Dönem Toplantısı’nın 2023’ün başlarında düzenlenmesi arzusunu dile getirdi.

Kuveyt-İngiliz Ortak Yönlendirme Grubu, eski Kuveyt Emiri Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’ın 2012’de İngiltere’ye yaptığı ziyaret sırasında kurulmuştu.

Kuveyt Dışişleri Bakanı Sabah, görüşme sırasında, ülkesinin dünyadaki krizlerin uluslararası hukuka uygun, devletlerin egemenliğine saygı duyularak barışçıl ve müzakere yoluyla çözülmesini desteklediğini yineledi.
İngiliz Bakan Heappey de Kuveyt’in uluslararası barışı ve güvenliği sağlamaya yönelik çabalarını övdü.

Heappey, ülkesinin Kuveyt’in emniyet ve güvenliğini korumanın yanı sıra bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanması konusuna da bağlılığını yineledi.

Bakan Heappey, İngiliz silahlı kuvvetlerini topraklarında kabul ettiği için ülkesi adına Kuveyt’e teşekkür etti.