Polonya kömürünü iç pazardan karşılıyor

Polonya’da yayımlanan haftalık dergi Gosc Niedzielny’e konuşan Moskwa, ithal edilen kömürün çoğu zaman gemilerle Polonya limanlarına geldiğini, ek olarak Amsterdam’dan da trenle kömür transferinin yapıldığını belirtti.

Moskwa, kömür üretimini artırmayı planladıklarını vurgulayarak “Güney Afrika, Avustralya ve Endonezya’dan kömür ithal ediyoruz. Şükür ki ülkemizde ürettiğimiz kömür hala daha baskın. Vatandaşlarımıza ulaşan kömürün üçte ikisi yerel üretim.” dedi.

Ülkeye kurulması planlanan üç nükleer santrale de değinen Moskwa, “Reaktörler açıldıkça enerji sepetimiz değişecek. Zamanla doğal gaz ve kömürün payı azalacak. Nükleer, gaz ve kömürün bulunduğu bir sepetle enerji güvenliğimizi sağlayacağız. İlerde buna modüler reaktörlerin de dahil olmasını bekliyorum.” diye konuştu.

Polonya hükümetinin enerji stratejisi kapsamında ülkede toplam kapasitesi 6 ila 9 gigavat olacak 6 nükleer güç ünitesi inşa edilecek.

ABD ile yapılan anlaşma doğrultusunda inşa edilecek ilk reaktör, 2033’te çalışmaya başlayacak ve 1-1,6 gigavat güç üretecek. Sonraki reaktörler her iki yılda bir inşa edilecek.

İkinci nükleer santral için ise Güney Kore ile iyi niyet anlaşması imzalandı.