Polonya’da 2023 zor geçecek

Polonya Devlet Radyosunun haberine göre, Sobon, başkent Varşova’da katıldığı bir ekonomi konferansında değerlendirmelerde bulundu.

Sobon, Kovid-19 salgını ve Polonya-Belarus sınırında yaşanan göç krizi gibi öngörülmesi zor ve “nadir” olaylar nedeniyle geleceği tahmin etmenin zorlaştığına dikkati çekerek Ukrayna’daki savaş ve dünya çapında yaşanan yüksek enflasyonun da ekonomileri kötü etkilediğini ifade etti.

Polonya’da gelecek yılın kamu maliyesi için zor geçeceğini belirten Sobon, zorluklara rağmen temkinli bir iyimserlik için zemin olduğunu ifade etti.

Sobon, Polonya ekonomisinin temellerinin güçlü olduğuna dikkati çekerek “Bu yıl gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH) yüzde 4’ten fazla büyüyerek Polonya’yı en hızlı büyüyen beş Avrupa Birliği ekonomisinden biri yapacak ancak gelecek yıl büyüme çok daha yavaş olacak. Büyümenin iç motorlarını hızla yeniden başlatmayı başaracağız ve ekonomi yeniden büyüyecek.” diye konuştu.

Polonya hükümetinin “haftada 4 gün çalışma, yüzde 20 maaş artışı” gibi muhalefetin ortaya attığı “sorumsuz” fikirleri reddederek “orta yol yaklaşımını” seçtiği ifade eden Sobon, ne pahasına olursa olsun enflasyonu düşürmeyi amaçlayan politikaları izlediklerini sözlerine ekledi.