Ürdün Kralı Abdullah ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron “bölgesel gelişmeleri” görüştü

Ürdün Kralı 2. Abdullah, resmi ziyaret kapsamında başkent Amman’a gelen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile ikili ilişkileri, uluslararası ve bölgesel gelişmeleri ele aldı.

Ürdün resmi ajansı PETRA’da yer alan habere göre Fransa Cumhurbaşkanı Macron, dün başlayan ve bugün sona erecek Ürdün ziyareti kapsamında Kral Abdullah ile bir araya geldi.

Macron ile Kral Abdullah, ikili ilişkileri, uluslararası ve bölgesel gelişmeleri görüştü.

Görüşmede Kral Abdullah, Ürdün ile Fransa arasındaki “genişlemeye ve gelişmeye devam eden güçlü ve tarihi ilişkilerden” söz etti.

Fransa’nın Ürdün başta olmak üzere bölgeye verdiği destekten duyduğu memnuniyeti ifade eden Kral Abdullah, Fransa Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmelerde Filistin meselesinin yanı sıra Irak, Suriye ve Lübnan’daki sorunlara değinildiğine dikkat çekti.

Macron ise Ürdün ile işbirliğinin önemini vurgulayarak, bölgenin güvenlik ve istikrarı için hayati öneme sahip meselelerde koordinasyonun “Fransa için temel bir mesele” olduğunu ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron dün Ürdün’ün ev sahipliğinde ikincisi düzenlenen “Bağdat İşbirliği ve Ortaklık Konferansı”na katılarak konuşma yapmıştı.