ABD’ye ihracatta tarihi zirveye ulaşıldı

Türkiye’nin ABD’ye ihracatı, 13 milyar 216 milyon dolarla tüm zamanların en yüksek ocak-kasım rakamına ulaştı.

Türkiye’nin 11 aylık ihracatında dünyanın en büyük ekonomisi ABD’nin payı rekor seviyeye ulaştı. Türkiye’nin ihracatta uyguladığı etkin stratejiler de meyvelerini vermeye devam ediyor.

Türkiye’nin ticarette stratejik ortağı ABD’li şirketlerin Türk ürünlerine talebi ise artışını sürdürüyor.

AA muhabirinin Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye’nin ABD’ye ihracatı 13 milyar 216 milyon dolarla tüm zamanların en yüksek ocak-kasım rakamına ulaştı.

ABD’ye yapılan ihracat yılın 11 ayında 2021’in aynı dönemine göre yüzde 14,8’lik artış kaydetti. ABD’nin Türkiye’nin dış satımındaki payı da yüzde 5,71 oldu.

ABD böylece ocak-kasım döneminde Türkiye’nin en fazla ihracat gerçekleştirdiği 2’nci ülke konumunda yer aldı.

Türkiye, bu dönemde en fazla dış satımı 17 milyar 336 milyon dolarla Almanya’ya yaparken Almanya ve ABD’yi 11 milyar 252 milyon dolarla Birleşik Krallık, 10 milyar 268 milyon dolarla İtalya, 9 milyar 534 milyon dolarla Irak takip etti.

ABD ayrıca 1 milyar 699 milyon dolarla Türkiye’nin ihracatını değer bazında en fazla artırdığı 2’nci ülke olarak kayıtlara geçti. Türkiye dış satımını ocak-kasım döneminde değer bazında en fazla 1 milyar 951 milyon dolar ile Rusya Federasyonu’na artırdı.