Arjantin’in zaferi Alman ve İngiliz basınında

Katar’ın ev sahipliğinde düzenlenen 2022 Dünya Kupası’nın finalinde Fransa’yı yenen Arjantin’in şampiyon olması, Alman ve İngiliz basınında geniş yer aldı.

Kicker dergisinin, “Messi’nin taç giymesi” başlığıyla verdiği haberde, Arjantin’in 36 yıl sonra penaltı atışları sonrası şampiyonluğu kazandığı belirtilerek, “Albiceleste’nin (Arajantin Milli Takımı) lideri, nihayet hayallerinin hedefinde” ifadeleri kullanıldı.

Haberde, Arjantinli yıldız futbolcu Lionel Messi’nin şampiyon olmadan önce Dünya Kupası’nda 26 kez forma giyerek eski Alman futbolcu Lother Matthaeus’a ait turnuva tarihinin en fazla maç oynama rekorunu kırdığı hatırlatıldı.

Derginin başka bir haberinde ise “Nefes kesen final” başlılığı kullanılarak, Arjantin’in hak ederek karşılaşmayı kazandığı aktarıldı.

Bild gazetesi, Arjantin’in Dünya Kupası’nı kazanması haberini birinci sayfasında, “Messias” (Mesih) başlığını kullanarak duyurdu. İç sayfada ise “Kurtardı!” başlığıyla aktarılan haberde, “Sonunda yüzyılın finalinden sonra Dünya Kupası, Messi’nin.” denildi.

Süddeutsche Zeitung gazetesinde de birinci sayfadan, çevresinde takım arkadaşlarının yer aldığı Messi’nin Dünya Kupası’nı havaya kaldırdığı bir fotoğrafa yer verilip, “Taç giyme finali” başlığı atıldı. Fotoğraf altına ise, Lionel Messi’in son Dünya Kupası maçında Arjantin’e, Fransa karşısında üçüncü Dünya Kupası’nı kazandırdığı kaydedildi.

– İngiliz basını

İngiltere’de The Guardian, The Times, The Daily Telegraph, Financial Times, The Daily Express ve The Sun başta olmak üzere ülkede yayın yapan gazetelerin büyük çoğunluğu birinci sayfasında 2022 FIFA Dünya Kupası şampiyonu olan Arjantin’e yer verdi.
The Guardian gazetesi, birinci sayfasında, finalde Fransa’yı penaltılarla eleyerek şampiyonluğa ulaşan Arjantin’in kaptanı Messi’nin kupayı kaldırdığı anın fotoğrafını, “Şampiyonlar! Messi’nin en büyük zaferi” başlığıyla paylaştı.

The Sun gazetesi ise birinci sayfasının tamamını Arjantin’in zaferine ayırdı. Gazete, bu yılki Dünya Kupası için, “1966’dan bu yana en büyük Dünya Kupası finali” yorumunda bulundu ve Messi’nin kupayı kaldırdığı fotoğrafa yer verdi. 1966 FIFA Dünya Kupası’nı İngiltere kazanmıştı.

Messi’nin zafer fotoğrafına yer veren Daily Mirror gazetesi, “Bugüne kadarki en büyük final maçı”, Financial Times gazetesi de “Messi’nin tacı”yorumunda bulundu.

The Daily Telegraph gazetesi, Arjantin’in zaferini Messi’nin kupayı kaldırdığı fotoğrafla okurlarına aktarıp, “Messi, gelmiş geçmiş en iyi Dünya Kupası finaliyle dünyanın en iyisi olduğunu ispatladı” değerlendirmesinde bulundu.

The Times gazetesi de birinci sayfasında Arjantin’in zaferine yer vererek, “Dünya Kupası destanı Messi’nin zaferiyle sona erdi” ifadelerini kullandı.