Avrupa’da Müslümanlar Kurban Bayramı’na Kovid-19 gölgesinde girdi

Danimarka

Danimarka’da 29 cami ile ülkenin en büyük İslami kuruluşu olan Danimarka Türk Diyanet Vakfı’na (DTDV) bağlı camilerin çoğunda bu yıl ilk defa bayram namazı kılındı. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle Ramazan Bayramı’nda bayram namazı birçok camide kılınmamıştı.

Danimarka Türk Diyanet Vakfı çatısı altında faaliyet gösteren Kopenhag Kocatepe Camii cemaati bayram namazını kiralanan Bülowsvejshallen Spor Salonu’nda kıldı. Vatandaşlar, dün dezenfekte edilen spor salonunda beraberinde getirdikleri seccadelerde namaz kıldı, spor salonu içinde de belirlenen mesafe kuralına uyularak saf tutuldu.

Danimarka İslam Toplumu (DİT) çatısı altında faaliyet gösteren camilerde de bayram namazı, Covid-19 tedbirlerine uyularak kılındı.

Danimarka İslam Kültür Merkezleri Birliği’ne bağlı Kopenhag Fatih Camii cemaati, bayram namazını Kopenhag yakınlarındaki Glostrup kasabasında faaliyet gösteren Nazar Düğün Salonu’nda kıldı. Hutbe Danca ve Türkçe olarak okundu. Namazdan sonra cemaate çorba ikram edildi.

İsveç

İsveç’te Kovid-19 salgını nedeniyle Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi Kurban Bayramı’nda da camilerde bayram namazı eda edilmedi.

Göçmenlerin yoğun bulunduğu Stockholm’un Bredeng semtinde bayram namazını kılmak isteyen Müslümanlar, yan yana iki futbol sahasında saf tuttu.

Sosyal mesafeye dikkat eden Müslümanlar, İsveç Sağlık Genel Müdürlüğünün 50 kişiyi aşmayan tavsiyesine uydu. Namazın ardından Müslümanlar, buruk şekilde bayramlaşarak evlerine döndü.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Twitter’dan yayımladığı mesajda, “Dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlara mutlu, sağlıklı ve huzurlu bir Kurban Bayramı diliyorum.” paylaşımında bulundu.

Halk Sağlığı Müdürlüğünün açıkladığı rakamlara göre, 10 milyon nüfuslu İsveç’te Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bin 739’a, virüsü taşıyanların sayısı 80 bin 100’e yükseldi.

Norveç ve Finlandiya

Norveç ve Finlandiya’da yaşayan Müslümanlar da, Kovid-19 tedbirlerine uyarak bayram namazını camilerde kıldı.