Polonya Başbakanı, Rusya’ya yaptırımların sıkılaştırılmasını istedi

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, bazı ülkelerin Rusya’ya yaptırımları hafifletmek için çabaladığını belirterek, “Polonya buna karşı. Yaptırımların güçlendirilmesi ve sıkılaştırılması çağrısında bulunuyoruz. Rusya’nın mallarına el konulmasından yanayız.” dedi.

Morawiecki, Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi için geldiği Brüksel’de gazetecilere, Rus lobicilerin yaptırımları hafifletmek için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Rusya’ya daha fazla yaptırım uygulanmasını istemeyen ülkelere karşı olduklarını belirten Morawiecki, Moskova’yı durdurmanın herkesin ortak çıkarına olacağını ifade etti.

Morawiecki, birkaç ülkenin Rusya’ya yaptırımları hafifletmek için çabaladığını savunarak, “Polonya buna karşı. Yaptırımların güçlendirilmesi ve sıkılaştırılması çağrısında bulunuyoruz. Rusya’nın mallarına el konulmasından yanayız.” değerlendirmesinde bulundu.

El konulan paraların Ukrayna’yı yeniden inşa etmek için kullanılabileceğinin altını çizen Morawiecki, “Rus oligarkların cüzdanlarına ulaşılmalı. Güçlerini ve zenginliklerini Ukrayna kanı üzerine inşa ettiler. Sadece kendi iyilikleri ve çıkarları, onlar için en büyük değerler.” diye konuştu.