“Türkiye-Fransa ilişkileri ve fırsatlar masaya yatırıldı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca düzenlenen “Türkiye-Fransa İlişkileri Fırsatlar ve Meydan Okumalar Paneli” Ankara’da başladı.

Başkanlık konferans salonunda düzenlenen panelin ilk oturumunda Türk ve Fransız dış politikası ekseninde Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinin geleceği konuşuldu.

Panele konuşmacı olarak katılan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Saadet Oruç, Türkiye-Fransa ilişkilerinin ülkeler arası ilişkilerde kalıcı dostluk ve düşmanlığın değil çıkarların olduğunu gösteren en iyi örneklerden olduğunu söyledi.

Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden uzaklaşmasıyla Fransa’da aşırı sağın yükselmesinin senkronize bir şekilde ilerlediğini ve bütün Avrupa’nın sosyolojik olarak sıkıntılı bir süreçten geçtiğini belirten Oruç, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğinin Avrupa’nın içinde bulunduğu sosyolojik durumdan kurtulması için bir reçete olabileceği değerlendirmesinde bulundu.

Oruç, iki ülke arasındaki sorunların çözümü için diplomasinin önemine dikkati çekti.

– “Avrupa değerleriyle Anadolu’nun kadim öğretisi harmanlanmalı”

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özden Zeynep Oktav ise Avrupa Birliği ile 2005’te başlayan müzakerelerde, 17 yılda herhangi bir ilerlemenin kaydedilmediğini, aday hiçbir ülkeye dayatılmayan kriterlerin Türkiye’den istendiğini anlattı.

Avrupa Birliği mekanizmasının “hantallaştığına” işaret eden Oktav, Avrupa’nın değerleriyle Anadolu’nun kadim bilge öğretisinin harmanlanması gerektiğine işaret etti.

Konuşmacı olarak panele katılan Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Herve Magro da Türkiye-Fransa ilişkilerine ilişkin değerlendirmelerini paylaştı.

“Türkiye-Fransa İlişkileri Fırsatlar ve Meydan Okumalar Paneli”, “Ege ve Doğu Akdeniz’de İstikrar Nasıl Sağlanabilir?” ve “Türk ve Fransız Dış Politikasında Bölgesel Sınamalar ve Fırsatlar” oturumlarıyla devam edecek.