Bakan Çavuşoğlu, İsveçli mevkidaşı Billström’le ortak basın toplantısında konuştu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç’in, NATO üyeliği konusunda yapılan üçlü mutabakattaki yükümlülüklerine işaret ederek, “Özellikle terör iltisaklı suçluların iadesi ve terör varlıklarının dondurulması gibi bazı konularda somut bir gelişme yok.” dedi.

Çavuşoğlu, İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström’le Ankara’da gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Türkiye-İsveç-Finlandiya arasında yapılan üçlü mutabakat kapsamında İsveç’in attığı adımları ve verdiği mesajları not ettiklerini kaydeden Çavuşoğlu, anayasa ve yasalarda yapılan değişikliklerin yeni yılda yürürlüğe gireceğini söyledi.

Çavuşoğlu, İsveç’in savunma sanayi ürünlerine getirdiği kısıtlamaları kaldırdığına dair açıklamaların olumlu olduğuna işaret ederek, “Sonuçta savunma sanayi firmalarımız da her ne kadar açıklama yapsanız da bazı ürünleri ithal etmede henüz gerekli olumlu cevabı alamadılar. Yani o firmalar da yetkililerden, sizin mekanizmalarınızdan lisans alınması gerektiğini bize söylediler.” değerlendirmesini yaptı.
Terör bağlantılı kişilerin iadesiyle ilgili de Çavuşoğlu, “Mevkidaşımın özellikle terör örgütü PYD/YPG ile aralarına mesafe koyan açıklamaları da önemliydi. Keza PKK iltisaklı bir şahsı ülkemize sınır dışı ettiler. Bunlar doğru yönde atılan adımlardır. Ancak özellikle terör iltisaklı suçluların iadesi ve terör varlıklarının dondurulması gibi bazı konularda somut bir gelişme yok. Bizim listemizde olmayan bir kişinin iade edilmesini memnuniyetle karşıladığımızı zaten söylemiştik.” ifadelerini kullandı.

Bir FETÖ mensubunun (Bülent Keneş) Türkiye’ye iadesi talebinin İsveç’te Yargıtay tarafından reddedildiğini belirten Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Bu çok olumsuz bir gelişme. Terör iltisaklı şahısların sınır dışı edilmeleri konusunda üçlü ahitnameye uygun olarak ilave adımların atılması bizim en doğal beklentimiz, İsveç ve Finlandiya’nın da ahitnameden doğan yükümlülükleridir. Üçlü ahitname hükümlerine karşı FETÖ mensupları için İsveç bir cazibe merkezi olmaya devam ediyor, faaliyetlerini devam ettiriyor. Hatta ‘Oraya gidersek iade de edilmeyiz dolayısıyla rahatça yaşarız, işlediğimiz suçlardan dolayı da hesap vermeyiz’ anlayışıyla İsveç’i cazip bir ülke olarak görmeye devam ediyorlar.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç’in terörle mücadelede Türkiye’nin endişelerini anlaması gerektiğini belirterek, “Ayrıca terörle mücadelede de çifte standarda düşmeden hep birlikte işbirliği yapmamız gerekiyor. Sizlerin açıklamalarınızda görüyoruz ama somut adımlarda da net bir şekilde görmek istiyoruz.” dedi.

Çavuşoğlu, İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström’le Ankara’da gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, mevkidaşıyla son derece verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini kaydetti.
Billström ile daha önce NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında Bükreş’te bir araya geldiğini anımsatan Çavuşoğlu, yeni İsveç hükümetinin Türkiye’yle ilişkilerini daha da geliştirmek istediği yönünde siyasi iradesini gördüklerini ve bunu takdirle karşıladıklarını, İsveç-Türkiye ilişkilerinde karşılıklı temasların giderek arttığını söyledi.

İki ülke liderlerinin bir araya geldiğini, teknik ve siyasi görüşmelerin devam ettiğini ve karşılıklı çeşitli ziyaretlerin olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, teknik ve siyasi düzeyde ilişkileri gelecekte de sürdüreceklerini belirtti.

Çavuşoğlu, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinin önemine işaret ederek, “2. JETCO (Ortak Ekonomi ve Ticaret Komisyonu) Toplantısını da önümüzdeki süreçte gerçekleştirme konusunda prensip anlaşmasına vardık.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson’ın da ocak ayında Türkiye’yi ziyaret edeceğini ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’la tüm süreçleri ele alacaklarını aktardı.
– “PKK iltisaklı çevrelerin İsveç’in NATO üyeliğine ve Türkiye’ye karşı gösterilere hız verdiğini de görüyoruz”

Mevlüt Çavuşoğlu, mevkidaşıyla görüşmelerinde İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik başvurularının önemli bir başlık olduğunu belirterek, İsveç ve Finlandiya’nın güvenlik endişelerini anladıklarını ve NATO’nun açık kapı politikasını desteklediklerini vurguladı.
İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya başvurusunun ardından Türkiye’nin endişelerini dile getirmesiyle başlayan süreci paylaşan Çavuşoğlu, Madrid’de Türkiye-Finlandiya-İsveç arasında imzalanan Üçlü Ahitname’de Türkiye’nin endişelerinin açıkça yer aldığına işaret etti.

Çavuşoğlu, öte yandan PKK/PYD/YPG’nin “finansman, propaganda ve eleman devşirme faaliyetlerine” devam ettiğine dikkati çekerek, İsveç’te değiştirilen kanun ve anayasanın yeni yılda yürürlüğe gireceğini, ancak yeni yılda bunlara yönelik net tavırlar görmek istediklerinin altını çizdi.

Terörle mücadelede ilave tedbirlerin her zaman alınabileceğini dile getiren Çavuşoğlu, “Hatta PKK iltisaklı çevrelerin İsveç’in NATO üyeliğine ve Türkiye’ye karşı gösterilere hız verdiğini de görüyoruz. Bu terör örgütünün İsveç’teki destekçileri, Finlandiya’daki destekçileri, onları destekleyen kişi ya da farklı ideolojilere sahip NATO’ya karşı olan siyasilerin de desteğiyle üyeliğinizi engellemek için çok ciddi bir çaba içindeler.” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Türkiye ve Avrupa’da da PKK destekçileri ve sempatizanlarının İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini engellemek için çok çaba sarf ettiklerini kaydetti.

– TBMM ve Türk halkı da ikna olmalı

Bakan Çavuşoğlu, terörle mücadelede İsveç’ten destek beklediklerini yineleyerek, şöyle devam etti:
“Müttefik olmak istediğiniz bir ülkenin güvenlik endişelerini de anlamanızı bekliyoruz. Ayrıca terörle mücadelede de çifte standarda düşmeden hep birlikte işbirliği yapmamız gerekiyor. Sizlerin açıklamalarınızda görüyoruz ama somut adımlarda da net bir şekilde görmek istiyoruz. Atılan bazı adımları da memnuniyetle karşıladığımızı söylüyoruz, yani yok saymıyoruz. Ama henüz atılması gereken çok adım var. Önemli adım var.”

Özellikle terörle mücadelede atılan adımların çok etkili olması gerektiğine işaret eden Çavuşoğlu, Türk halkının ve Meclis’in de ikna olması gerektiğini bildirdi.

– Karşılıklı yatırımlar için güvenlik anlaşması

Çavuşoğlu, öte yandan mevkidaşıyla ikili ilişkileri de ele aldıklarını belirterek, İsveç’le ticaret, yatırımlar ve turizm gibi farklı alanlarda işbirliğini geliştirmek istediklerini, ikili ticaret hacminin bu yıl 4 milyar dolara yaklaşacağını, hedefin 5 milyar dolar olduğunu aktardı.
Birkaç yıl içinde bu hedefe ulaşabileceklerine inandıklarını, KOBİ seviyesinde yaklaşık 3 bin Türk firmasının da İsveç’te faaliyet gösterdiğini kaydeden Çavuşoğlu, “İsveçli şirketlerin her geçen gün ülkemize yatırım yapmak istediğini, ilgisini görüyoruz. Türk firmalarının da İsveç’te altyapı projelerini üstlenmek istediğini görüyoruz. Bununla ilgili bir genel güvenlik anlaşması imzalamamız gerektiğini bugün görüştük ve üzerinde mutabık kaldık.” dedi.

– “Bu yılın ilk 10 ayında 385 bini aşkın İsveçli turist ülkemize geldi”

Turizm konusunda da işbirliğini artırmak istediklerini vurgulayan Çavuşoğlu, “Bu yılın ilk 10 ayında 385 bini aşkın İsveçli turist ülkemize geldi. Öyle görünüyorki 400 bini aşacak yıl sonu itibarıyla. Ve 2019 rakamlarına yaklaştık.” dedi.

İsveç’in 1 Ocak itibarıyla Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını üstleneceğini hatırlatan Çavuşoğlu, mevkidaşının kendisiyle dönem başkanlığı önceliklerini paylaştığını ve bunların hepsinin bugünün gerçeklerini yansıtan öncelikler olduğunu bildirdi.

Çavuşoğlu, AB’nin daha etkin bir kurum olması gerektiğini belirterek, AB’nin son zamanlarda bazı Türk ihraç ürünlerine yönelik tarife dışı engeller çıkarmaya başladığını da gördüklerini söyledi.

Mevkidaşıyla görüşmesinde bölgesel meselelere ve Ukrayna-Rusya savaşına değindiklerini kaydeden Çavuşoğlu, Ukrayna’daki savaşın bir an önce bitmesi gerektiğini vurguladıklarını dile getirdi.

– “Somut adımları görmek istiyoruz”

İsveç tarafının taahhütlerini yerine getirme konusunda somut bir yol haritası çizip çizmediğine yönelik soruya yanıt veren Çavuşoğlu, Finlandiya ve İsveç tarafından atılan olumlu yönde adımlar olduğunu, ancak İsveç’teki PKK ya da FETÖ faaliyetleri daha fazla olduğu için İsveç tarafından daha fazla adım atıldığını söyledi.

Çavuşoğlu, “Ancak henüz daha istediğimiz adımlar atılmadı. Somut adımları görmek istiyoruz. Bugün PKK belki bize daha çok tehdit oluşturuyor. Ama yarın bu PKK faaliyetlerini yeni kanunlarla, anayasalarla siyasi irade de güçlüyse uygulamaya başladığınız zaman göreceksiniz PKK/YPG’nin sizin için ne kadar tehdit olduğunu. Zaten şimdiden tehdit etmeye başladılar.” değerlendirmesinde bulundu.

FETÖ’nün sadece Türkiye değil, bulunduğu her ülke için bir tehdit oluşturduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, “Umarım bunları görmek için siz de geç kalmış olmazsınız.” dedi.

– “Yeni hükümetin samimi olduğunu söylemek isterim”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, somut adımların önemli kısmını henüz görmediklerinin altını çizerek, şöyle konuştu:
“Yeni hükümet terörle mücadele konusunda ve ahitnamenin şartlarının yerine getirilmesi konusunda daha kararlı ve daha samimi. Bir önceki hükümette görev alan bazı kişilerin görevden ayrıldıktan sonra samimi olmadıklarını görüyoruz açıklamalarında… Biz böyle ikiyüzlüleri de görmek istemiyoruz gerçekten. Çünkü artık çok bıktık bunları görmekten. Ama yeni hükümetin samimi olduğunu söylemek isterim.”

Ortada bir belge olduğunu ve bunun uygulanması gerektiğini, İsveç tarafının taahhütlerini yerine getirmesinin henüz tatmin edici seviyede olmadığını ifade eden Çavuşoğlu, “Henüz daha o noktanın yarısına gelmedik, başındayız.” dedi.

İsveç’te yeni hükümetin göreve başlamasıyla NATO müzakerelerinde bir değişiklik olup olmadığı sorusuna Çavuşoğlu, İsveç’teki yeni hükümetle birlikte Üçlü Ahitnamenin uygulanacağı yönündeki kanaatlerinin arttığı yanıtını verdi.
Çavuşoğlu, müzakerenin unsurları ve içeriğinin belli olduğunu belirterek, İsveç’teki teröristlerin iadesi ve mal varlıklarının dondurulması konularında adımların atılması gerektiğini belirtti.
Finlandiya ile İsveç’in kategorik olarak Türkiye karşıtlığı yapan ülkeler olmadığını ifade eden Çavuşoğlu, sözlerini, “Ama NATO müttefiki olacaksak terörle mücadelede de somut işbirliğini görmemiz gerekiyor.” diye tamamladı.