TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kılıç, İsveç Dışişleri Bakanı Billström’le bir araya geldi

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Akif Çağatay Kılıç, insanlar, halklar ve onların temsilcileri arasındaki ilişkilerin önemli olduğunu belirterek, “Anlaşmazlıkların olması durumunda dahi bunun diplomasi yolu, karşılıklı iyi niyetle çözülebilecek sorunlar olduğunu düşünmekte ısrarcıyız.” dedi.

Kılıç, TBMM’de, İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström ve beraberindeki heyet ile bir araya geldi.

Kılıç, Billström ve beraberindeki heyeti TBMM’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

TBMM Dışişleri Komisyonu olarak ülkeler arasındaki parlamenter diplomasiyi temsilen görev yaptıklarını belirten Kılıç, şunları söyledi:

“Sizlerle bir arada olmaktan mutluluk duyuyoruz. Parlamentoların birbirleriyle çalışmalarının ne kadar önemli olduğunu son zamanlarda dünyada yaşadığımız sorunlar, bir kere daha hepimize hatırlattı. Çünkü insanlar, halklar ve onların temsilcileri arasındaki ilişkilerin ne kadar önemli olduğu, anlaşmazlıkların olması durumunda dahi bunun diplomasi yolu, karşılıklı iyi niyetle çözülebilecek sorunlar olduğunu düşünmekte ısrarcıyız. Dolayısıyla sizin TBMM’ye ve bu anlamda komisyonumuzu ziyaretiniz bizler için önemlidir. ”

– “Oldukça karmaşık bir süreçten geçiyoruz”

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström ise Ankara’ya önemli bir dönemde geldiklerini, önlerinde hem çok fazla sorunun hem de hem de fırsatın olduğunu bildiklerini söyledi.

Sorunların herkes tarafından bilindiğini vurgulayan Billström, şöyle konuştu:

“Oldukça karmaşık bir süreçten geçiyoruz. Esasında gündemde pek çok konu var. Dışişleri Bakanı olarak hükümetinizle birlikte bir diyalog başlatmak, sürdürmek için buradayım. NATO’yla alakalı üyelik sürecinin devam etmesi hususunda çeşitli hususlar önem taşıyor. Rusya’nın Ukrayna’ya uygulamış olduğu bu saldırının dışında çok önemli tartışılması gereken konular oldu. Biliyorsunuz üçlü taahhütname var. Bu konuda Dışişleri Bakanınızla da çok verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Ortak konuda, ortak noktada buluşabildik. Ciddi bir ilerleme kaydettiğimizi düşünüyorum. Üçlü taahhütnamenin çerçevesinde önümüzdeki süreçte yapılması gereken, yapacağımız pek çok şey var.”

Billström, ziyaretinin bir başka amacının da Türkiye’deki güvenlik durumu hakkında bilgi alabilmek olduğunu aktardı.

NATO çerçevesinde tüm müttefikler için bu sürecin önemli olduğunu vurgulayan Billström, bu kapsamda gelecek senenin başında savunma komisyonunun da Türkiye’ye ziyaretlerinin olacağını vurguladı. Billström, “Bu anlamda öncelikle İsveç parlamentosunun başkanı ve aynı zamanda başkan yardımcısının da kendi muhataplarıyla iletişime geçtiklerini ve ziyaretler konusunda konuşmalarda bulunduklarını biliyoruz. Onlar da 2023’ün başında ziyaretlerini gerçekleştirecekler. Tecrübem temelinde Türkiye’ye yönelik ilginin İsveç parlamentosunda son derece geniş yankı bulduğunu ifade edebilirim. Bu çalışmalar dostluk grupları çerçevesinde de yürütülebilir.” dedi.

Toplantı daha sonra basına kapalı devam etti.