İngiliz Milletvekilleri Antalya Valisi Ersin Yazıcı’yı ziyaret etti

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, 2021 yılında 9 milyon 100 bin turisti ağırlayan Antalya’nın bu yılki hedefinin 2019 yılı rakamlarının altına düşmemek olduğunu bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Şahin ve beraberindeki Müsliman İngiliz Milletvekilleri Afzal Khan, Yasmin Qureshi ile İngiltere Bury Belediye Başkanı Shaheena Haroon, Vali Ersin Yazıcı’yı makamında ziyaret ettiği belirtildi.

Vali Ersin Yazıcı, İngiliz Milletvekillerini Antalya’da ağırlamaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Dünyanın en güzel şehrine hoş geldiniz. Sizleri Antalya’mızda görmekten dolayı mutluyuz. Antalya’mız güneşiyle, kumuyla, deniziyle ve tarihiyle çok özel bir yer. Dünyanın birçok yerinde olmayan güzelliklere sahip bir şehirdir.” dedi.

Manchester Gorton Milletvekili Afzal Khan da, 500 bin Türk vatandaşının Büyük Britanya’da yaşadığını vurgulayarak, yaklaşık 3 milyon da Müslüman vatandaşları olduğunu belirtti.

Türkiye ile İngiltere’nin çok uzun yıllardır ilişki içerisinde olduğunu aktaran Khan, “Bu ilişkileri daha da geliştirmek istiyoruz. Şu anda seyahat imkanlarımız çok fazla ve bunu değerlendirmeliyiz. Bugün çeşitli toplantılar gerçekleştirdik, bir de sizinle görüştük. Bunların çok yararlı ve faydalı olacağını düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

– “Bütün yollar turizme çıktığı için sektör yürümediğinde şehir olumsuz etkileniyor”

Soru cevap şeklinde gerçekleştirilen ziyarette, ilk kadın Müslüman Milletvekili olan Yasmin Qureshi, Vali Yazıcı’ya, iki ülke arasında sadece turizmi değil aynı zamanda ticareti de geliştirmek istediklerini kaydetti.

Antalya’nın tarım ve turizm şehri olduğunu vurgulayan Vali Yazıcı, şunları kaydetti:

“Antalya’da tarım da ticarette, turizme çıkar. Çünkü bu şehrin bütün kolları bir şekilde turizme çıkıyor. 680 bin yatağımız ve 9-10 aylık uzun bir sezonumuz var. Bizim ve Türkiye’miz için esas olan bu 9-10 aylık turizm sezonunda yataklarımızın dolu olmasıdır. Orayı doldurduğumuzda bizim ticari ve tarımsal faaliyetlerimiz de orayı desteklediği için şehrimiz büyük oranda mutlu oluyor. Bu şehir, turizme çok büyük yatırım yaptı. Turizm olmadığında şehrin morali bozuluyor. Çünkü burada bütün yollar turizme çıktığı için sektör yürümediğinde şehir olumsuz etkileniyor.”

Vali Yazıcı, Antalya’nın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemi sürecini nasıl geçirdiğini ve bu yıl ki turizm hedeflerini soran Milletvekili Qureshi’ye, “2019 yılında sadece havaalanından 15 milyon 800 bin turist geldi. 2020’de 3,5 milyon, geçen yıl da 9 milyon 100 bin misafirimizi ağırladık. Bu yıl hedefimiz ise 2019 yılının altına düşmemek.” dedi.