İzmir’de kanser hastası genç kızın öldürülmesine ilişkin davada sona yaklaşıldı

İzmir’in Buca ilçesinde 6 yıl önce 24 yaşındaki kanser hastası Sibel Çelik’in nişanlısının evinde tecavüze uğrayıp bıçaklanarak öldürülmesi ve cesedinin evle birlikte ateşe verilerek ortadan kaldırılmaya çalışılması olayına ilişkin 1’i tutuklu 2 sanığın yargılandığı davanın görülmesine devam edildi.

İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, Almanya’da ağustos ayında yakalanan ve Türkiye’ye iade edilen maktulün nişanlısı sanıklardan Halil Y, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı.

Halil Y’nin ağabeyi tutuksuz sanık Selman Y, taraf avukatları ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı Müjgan Bilgen Özen ise duruşma salonunda hazır bulundu.

Halil Y’nin avukatı, müvekkilinin cumhuriyet savcısının esas hakkındaki mütalaasına karşı savunmasını duruşma salonunda yapmayı istediğini bildirdi.

Söz alan Çelik ailesinin avukatı Sibel Önder, sanığın uzun süre yargılamadan kaçtığını, şimdi de duruşmaya bizzat katılmayı istediğini söyleyerek yargılamayı uzatmaya çalıştığını savundu.

Cumhuriyet savcısının, “Sanığın kasten öldürme suçunu maktule eziyet çektirerek gerçekleştirmediği” yönündeki görüşüne katılmadıklarını da bildiren Önder, “Sibel Çelik, 7 bıçak darbesi ile öldürülmüştür. Bu bıçak darbeleri sırasında maktulün acı çekmediğini, eziyet görmediğini söylemek mümkün değildir. Bu yönüyle iddia makamının mütalaasını kabul etmiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı Müjgan Bilgen Özen de sanığın talebinin yargılamayı uzatmaya yönelik olduğunu savundu. Özen, yargılamanın 2 sanık için de tutuklu devam etmesini ve sanıklara “eziyet çektirerek öldürmek” suçundan ceza verilmesini talep etti.

Tutuklu sanık Halil Y. ise son savunmasını duruşmaya bizzat katılarak yapmayı istediğini bildirdi.

Mahkeme heyeti, Halil Y’nin gelecek celse salonda hazır edilmesine ve tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

– Olay

İzmir’in Buca ilçesindeki üç katlı binanın zemin katında, 12 Temmuz 2016’da yangın çıkmıştı. Yangın söndürüldükten sonra 24 yaşındaki kanser hastası Sibel Çelik’in cesedi baza içinde bulunmuştu.

Adli Tıp Kurumunun incelemesi sonucu Çelik’in tecavüze uğradığı, bıçaklandığı, daha sonra cesedinin yakılmaya çalışıldığı tespit edilmişti.

Olay sonrası kayıplara karışan Çelik’in nişanlısı Halil Y’nin yakalanması için çalışma başlatılmış, ağabeyi Selman Y. ise tutuklanmıştı. Olaya ilişkin firari Halil Y. ile Selman Y. hakkında dava açılmıştı.

Selman Y, yargılama sürecinde serbest bırakılırken, yurt dışına kaçtığı belirlenen Halil Y, başka bir adli olay nedeniyle Almanya’da yakalanmış ve bu yıl ağustos ayında Türkiye’ye iade edilmişti. Halil Y. savunmasında suçlamaları reddetmişti.