Türkiye, yurt dışından gelen tüm yolculara son 72 saatte yapılmış PCR testi zorunluluğu getirdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 28 Aralık pazartesi gününden itibaren yurt dışından hava ile 30 Aralık’tan itibaren de hava, kara ve deniz yolu ile gelen tüm yolcuların son 72 saatte yapılmış negatif PCR testlerini ibraz etmesi gerektiğini açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Dünyayı tehdit etmeye devam eden COVID-19 salgınının kontrolüne yönelik en güncel bilimsel gelişmeleri takip ediyor ve tedbirlerimizi alıyoruz. Tüm dünyada vaka sayılarının artması ve salgının hız kazanması sebebiyle yurtdışından gelişlerde yeni tedbirlere ihtiyaç duyulmuştur.

28 Aralık Pazartesi gününden itibaren yurtdışından hava ile; 30 Aralık tarihinden itibaren ise hava, kara ve deniz yolu ile gelen tüm yolcuların son 72 saatte yapılmış negatif PCR testlerini ibraz etmesi gerekmektedir. Negatif PCR testi sonucunu ibraz etmeyenler Türkiye’ye gelirken uçağa bindirilmeyecektir. Ülkemize girişte hudut kapısında testini ibraz etmeyenler ikamet edecekleri adreslerde karantina altına alınacaktır. Bu uygulama 1 Mart 2021 tarihine kadar devam edecektir.

Öte yandan son dönemde İngiltere’deki vaka artışları ile ilişkili olduğu bildirilen, mutasyona uğramış SARS-CoV-2 virüsünün Danimarka ve Güney Afrika’da da görüldüğü bildirilmiştir.

Virüsün bu yeni değişkeninin ülkemize girişini önlemek için son 10 günde İngiltere, Danimarka ve Güney Afrika’da bulunan ve Türkiye’ye gelen kişiler ise hem son 72 saatte yapılmış negatif test sonuçlarını ibraz edecek hem de ikamet edecekleri yerde karantinaya alınacaktır. Karantinanın 7. gününde yapılacak olan 2. testleri de negatif çıkarsa karantinaları sonlandırılacak, pozitif çıkarsa tedavi altına alınacaklardır.”

Türk Hava Yolları ve Pegasus’tan Danimarka açıklaması

Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamasının ardından Türk Hava Yolları (THY) ve Pegasus Hava Yolları yolculara yönelik birer duyuru yayınladı.

THY’nin duyurusunda şu ifadeler yer aldı:

“Yurt dışından Türkiye’ye uçacak tüm yolcularımızın dikkatine:

Resmi makamlarca alınan kararlar ve sağlığınız için aldığımız önlemler doğrultusunda; 28 Aralık 2020 tarihi itibarıyla yurt dışından Türkiye’ye giriş için, uçuştan önceki 72 saat içerisinde yapılmış ve negatif sonuç alınmış PCR testinin uçağa binmeden önce ibraz edilmesi zorunludur. Negatif PCR testi ibraz etmeyen kişiler, uçuşa kabul edilmeyecektir. Bu uygulama 1 Mart 2021 tarihine kadar devam edecektir.

Anlayışınız ve iş birliğiniz için teşekkür ederiz.

Birleşik Krallık, Danimarka ve Güney Afrika çıkışlı Türkiye varışlı uçuşlarına katılacak yolcularımızın dikkatine;

Son 10 gün içerisinde ilgili ülkelerde bulunmuş misafirlerimizin Türkiye uçuşlarından 72 saat önce düzenlenmiş negatif sonuçlu PCR testini sunmaları zorunludur. Misafirlerimiz, Türkiye’ye girişlerinin ardından 7 gün boyunca kişisel izolasyon uygulamaları gerekmektedir. Ayrıntılı bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.”

Pegasus’un duyurusu şöyle:

“Danimarka ve İngiltere Uçuşlarımız Hakkında Bilgilendirme

Değerli Misafirlerimiz,

Resmi makamlarca alınan kararlar ve Covid-19 virüsüne karşı alınan tedbirler kapsamında Danimarka ve İngiltere uçuşlarımıza belirli kısıtlamalarla yolcu alınacaktır.

28 Ocak tarihine kadar yalnızca Türk vatandaşları, Türkiye oturum sahibi yabancı vatandaşlar, devlet görevlileri ve diplomatlar uçuşlara kabul edilecektir.

28 Aralık 2020 tarihine kadar,

– Tüm misafirler Türkiye’ye varışta PCR testine tabi tutulacak ve 7 günlük karantinaya alınacaktır. 7.gün yapılacak PCR testin sonucuna göre karantina sonlandırılacaktır.

– PCR test ücretleri yolcuların kendilerine ait olacaktır. PCR Test Ücreti: 250 TL

28 Aralık 2020 tarihinden itibaren,

– Tüm misafirlerimizin varış öncesi son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR testi sonucu ibraz etmesi gerekmektedir. Test sonucu ibraz etmeyen misafirlerimiz uçuşlarımıza kabul edilmeyecektir.

– Tüm misafirler Türkiye’ye varışta 7 günlük karantinaya alınacaktır.

– 0-6 yaş arası yolcular PCR testten muaftır.

* Danimarka ve İngiltere’ye seyahat edecek yolcularımız ülkelerin giriş kuralları kapsamında uçuşlara kabul edilecektir. Gideceğiniz ülkenin giriş kuralları, uçuşa kabul şartları ve doldurulması gereken formlar hakkında önemli bilgilendirmeyi lütfen okuyunuz.”