YTB ve yurt dışındaki vatandaşlar omuz omuza vererek dünyaya örnek oldu

Yeni Türkiye vizyonuyla çalışmalarını sürdüren Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), gerçekleştirdiği projelerle yurt dışında yaşayan vatandaşlar, soydaş, akraba ve kardeş topluluklarla ilişkileri güçlendirirken ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda mesafeleri de ortadan kaldırıyor. Tarihten gelen köklü ilişkilerin yeniden inşasında önemli roller üslenen Türkiye Burslusu öğrenciler ise dünyanın dört bir yanında gönüllü elçi olarak kültürler arasında köprü vazifesi görüyor.

Ana faaliyet alanını oluşturan yurt dışında yaşayan vatandaşların bulundukları ülkelerdeki statülerinin yükselmesine katkı sağlayan ve onları yaşadıkları ülkelerde aktif bireyler kılacak çalışmalara imza atan YTB bu alanda her yıl binlerce proje hayata geçiriyor. Eğitim, sağlık, hukuk, medya, ekonomi ve sosyal konular başta olmak üzere her yıl vatandaşlar için yüzlerce çalışmaya imza atan YTB geçtiğimiz yıl yurt dışı vatandaşlara yönelik gerçekleştirdiği projelerle 1 milyon 200 bin kişiyle temas sağladı. Özellikle genç vatandaşları ideallerine ulaştıracak faaliyetlere özel önem veren YTB her yıl geçlerin kariyerlerine katkı sağlayacak birçok projeyi hayata geçiriyor. Yeni Koronavirüs (Covid-19) pandemisinin başlamasıyla çalışmalarına salgınla mücadele alında devam eden YTB, yurt dışındaki Türk STK’lar ve vatandaşlarla omuz omuza vererek küresel çapta çalışma planları geliştirdi.

Yeni koronavirüse (Covid-19) karşı küresel mücadele

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede dünyayı etkisi altına alan Yeni Koronavirüs (Covid-19) salgının başladığı andan beri yurt dışında yaşayan vatandaşları yalnız bırakmayan YTB başlattığı “Diaspora Covid-19 Destek ve İşbirliği Programı” ile küresel çapta bir mücadele başlattı. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları ve onların kurmuş oldukları STK’lar ile ortak çalışma modelleri geliştiren YTB, salgınla kapsamlı bir mücadele planı oluşturarak faaliyetlerine başladı. Öncelikle salgının boyutların ciddi seviyelere ulaştığı ülkelerde Türk STK’ların kurdukları atölyeleri destekleyerek vatandaşların hijyen malzemelerine ulaşmalarına yardımcı oldu. Atölyelerde üretilen maske ve önlükler çevre hastanelere de bağışlanarak faaliyet gösterilen ülkelerin salgınla mücadele politikalarına yardımcı olundu. Bunun yanında karantinadan dolayı evlerinden çıkamayan yaşlı vatandaşlar tespit edilerek ihtiyaçları karşıladı. Salgının küresel bir pandemi olarak tanımlanmasıyla birlikte bir yandan yoğun mesai harcamaya başlayan kolluk kuvvetleri ve sağlık çalışanlarına moral vermek için ziyaretler gerçekleştirilirken, diğer yandan da Ramazan ayının gelmesiyle birlikte STK’ların desteklenmesi suretiyle yardım faaliyetleri hızlandırıldı.